Myslela jsem si, že rok 2018 strávím jako ty předchozí. Že navštívím pár evropských měst, vykoupu se v oceánu a poznám země, o kterých se mi v minulosti ani nesnilo. Pár dnů v zimních rakouských Alpách ale úplně změnilo můj směr a já se rozhodla, že rok 2018 strávím jinak. Tak, jak opravdu chci. A že budu trávit čas tam, kde to opravdu miluju. Na horách.

Odolat vyprávěním kamarádů, kteří navštěvovali exotické země a všem těm příspěvkům lidí, které sleduju na sociálních sítích, kde se to jen hemžilo cool městy, bary a restauracemi, nakonec nebylo tak lehké, jak jsem si představovala. Ale rozhodla jsem se, že nebudu cestovat jen proto, že to dělají ostatní. Že nebudu lítat do ciziny pětkrát do roka jen kvůli super levným letenkám. Že zkrátka budu sama sebou a budu dělat jen to, co mě skutečně těší. Celý loňský rok jsem prožila v přírodě a za nic bych neměnila. Pokud si v roce 2019 chcete taky užít trochu horského klidu, českou krajinu, každodenní dobrodružství a spokojený život, tady je několik mých objevů.

Zimní tůry

Dlouho jsem na výlety chodila od jara do podzimu a myslela jsem si, že zimní hory patří lyžařům. Omyl. Ty nejdobrodružnější treky prožijete právě v zimě. Je potřeba už mít něco za sebou a umět se líp orientovat v místech, kam jedete. Ale pokud budete dodržovat pár základních pravidel a budete připraveni na změnu počasí, můžete směle vyrazit! Tři zimní treky, které určitě zvládnete taky, najdete tady: Zimní horská turistika pr úplné začátečníky, Zimní přechod Krkonoš, Víkendový přechod Jeseníků.

Jizerskohorské ticho a šinrin-joku

Víkendů strávených doma bych napočítala úplné minimum, proto jsem se naučila v přírodě taky odpočívat. Pokud hledám klid, odjíždím do Jizerských hor, úplně nejraději do osady Jizerka, kde se snažím užívat si přírodu všemi pěti smysly. Chce to trochu zvyku, ale jakmile přírodu ochutnáte, začnete používat svůj hmat, přičichnete si k vůni jehličí a zaposloucháte se do ševelení hmyzu a ptáků, nebudete chtít jinak. O tom, jak se to dělá, píšu v článku Lesní terapie v Jizerkách.

Venkovní kancelář

Jeden z mých nejmilejších pracovních dnů jsem strávila na šlapadlech na Slapech. Jak je to možné? Stačilo najít fajn místo kousek od Prahy a mít v sobě trochu disciplíny. Pokud je to jen trochu možné, plánujte si i vy pracovní schůzky venku. Ty kratší v parku, pokud vám brainstorming zabere delší čas, vyražte do přírody. Moje oblíbené místo, kde se můžete vykoupat, udělat oheň, ale i dokončit pár pracovních projektů, jsem popsala v článku Oheň, les, šlapadla a noc pod širákem.

Dálkové pochody

Horské přechody jsou moje neoblíbenější činnost, chodím za každého počasí, v jakémkoliv terénu a čím větší kopec, tím je túra lepší. V roce 2018 jsem si taky potvrdila, že platí, že čím déle jdu, tím víc mě to těší. V červnu jsem se proto zúčastnila horského ultramaratonu v Jeseníkách, 60 kilometrů se stoupáním 2300 metrů jsem zvládla za 11 hodin. A už se nemůžu dočkat dalších pochodů v roce 2019. Pokud to chcete zkusit, pár tipů najdete ve starším článku Jak na horský maraton. Pokud vás ale baví přechody bez počítání času, mám pro vás tip na parádní horský přechod. Zkuste Glocknerrunde, dechberoucí okruh ve Vysokých Taurách. Až budete plánovat horskou dovolenou, tohle místo si přidejte na svůj wishlist, nebudete litovat!

Kempy a spánek pod širým nebem

Chcete začít se spánkem pod širákem, ale nejste si jistí, jestli to není až moc za hranicemi vaší komfortní zóny? Zkuste kempování! Můj nejmilejší kemp se nachází pod nádhernými Tiskými stěnami, jen malý kousek od Labských pískovců a Českého Švýcarska. V článku Labské pískovce turisticky píšu o kempu i fajn výletu v okolí. Krok vedle ale neuděláte ani v Českém ráji, kde se to příjemnými kempy jen hemží. Zkuste některý u Komárovského rybníka, nebo vyhlášené Sedmihorky. Výlet sem jsem popsala v textu Drábské světničky a Údolí Plakánek. Pokud jste stejně jako já strávili dětství v kempech, budete si připadat zase jako malí.

Noční vlak

Pokud i pro vás platí, že cesta je cíl, naplánujte si víkendový výlet vlakem! Kam? Třeba do Tater. Do slovenských velehor vás v noci přivezou České dráhy i RegioJet a je to opravdu dobrodružství. My jsme letos vyrazili z Prahy do Tatranské Štrby, odkud nás zubačka dovezla až k Štrbskému plesu. Večer jsme odjížděli z uspěchané Prahy a ráno se probudili v té nejkrásnější přírodě. Vyspaní tak, že jsme mohli hned ťapat do hor. Doporučuju všemi deseti!

Veslování

Nikdy mě nenapadlo, že veslování pro mě bude sport číslo jedna. Netušila jsem, že je to činnost, se kterou můžu začít klidně ve třiceti. A nevěřila bych, že si po pár sezónách na Vltavě vyzkouším i veslování v moři. Kafe ani hodina spánku navíc nenahradí ten neskutečný pocit z ranní projížďky k Modřanskému jezu. Pokud vás tenhle netradiční sport láká, teď je ten pravý čas na začátek. Do jara můžete natrénovat fyzičku na bazéně a po zimě už se třeba uvidíme na Vltavě. Já vesluju s klukama z Rowsport a neměnila bych.

Měsíc jinak

V říjnu jsem si koupila letenku do Nepálu a začala šetřit na výlet, na který se v dubnu chystám. Ten měsíc jsem se proto rozhodla obětovat všechny další výlety. A abych jen neseděla doma a nekoukala na Netflix, rozhodla jsem se každý den udělat něco jinak. Dobrodružství totiž můžete zažít kdekoli. Zkuste do práce vyrazit jinou cestou, zajít na pivo do hospody, kterou obvykle obloukem obcházíte, místo italských lahůdek navštivte ty ruské, místo páteční party vyrazte do Rudolfina, nebo místo amerických seriálů koukejte na francouzský film. Já jsem si díky tomuhle měsíci vyzkoušela projížďku na longboardu a zjistila, že nejkrásnější ranní cesta do práce je přes Stromovku. Pokud chcete víc inspirace, do mých stories na Instagramu jsem uložila několik našich nápadů.

Zdravé stravování

Jídlo miluju, bez snídaně bych neodešla z domu a poslední minuty v práci už plánuju, co uvařím k večeři. V polovině roku mě ale jídlo přestalo těšit, nevěděla jsem, co vařit a neměla jsem na nic chuť. Rozhodla jsem se proto svůj jídelníček očistit a nemohla jsem udělat líp. Zvládla jsem 21 dnů nejíst lepek, cukr, mléčné výrobky, sóju, nepila jsem kávu ani alkohol. Zhubla jsem 5 kilo a cítím se skvěle. Přečtěte si článek 21 denní detox pro zdravější stravování a zkuste to taky! A pokud vám ke zdravému stravování chybí informace, čtěte Margit Slimákovou a její Velmi osobní knihu o zdraví. Je skvělá!

Seberozvoj

V roce 2018 jsme v práci vyzkoušeli žít měsíc všímavěji, konečně jsem se rozhoupala k darování krve, díky kurzu s psychoterapeutkou jsem odhalila to, co mě skutečně trápí. Začala jsem meditovat a oblíbila si aplikaci Headspace. Prošla jsem skvělým workshopem Spirálové dynamiky, který doporučuju úplně všem. Abych si na horách byla zase o trochu jistější, prošla jsem ferratovým a lavinovým kurzem. Naučila jsem se zase o malinko líp vyšívat a začala jsem chodit na keramiku. Snažím se ujít 10 000 kroků každý den. A před nedávnem jsem se zapsala jako venčitelka pejsků do Azylu opuštěných psů v Libni. Jsou to drobnosti, ale nesmírně mě těší. Každá chvilka, kterou věnuju sama sobě, nebo těm, kteří to skutečně potřebují, mě dělá opravdu šťastnou. Přeju každému, aby našel to, co mu bude dělat radost. Nemusíte hned začít s boulderem, ani půlročním kurzem španělštiny, ale pokud vám něco dělá radost, zkuste si to uvědomovat a věnujte této činnosti prostor.

Ať je váš rok 2019 plný dobrodružství, každodenního štěstí a spokojenosti!

Privacy Preference Center