Taky jsou víkendové políčka vašeho diáře hustě popsané až do podzimu? Pokud přeci jen najdete skulinku s jednou nocí, naplánujte si přechod Jeseníků. Horský skvost, kterého si mnoho turistů zatím nevšímá, totiž v pohodě přejdete ve dvou dnech. Jasně, unikne vám mnoho míst, které rozhodně stojí za to, ale věřím, že jakmile se do jesenických hor jednou vydáte, budete se vracet a postupně prozkoumáte i hůře dostupné oblasti. Pokud si s Hrubým Jeseníkem chcete dát první rande, zvolte začátečnickou trasu ze Skřítku po Ramzovou. Jako výchozí bod je ideální právě Skřítek, kam se pohodlně dostanete autobusem třeba ze Šumperku. A z Ramzové je to vlakem jen kousek do Zábřehu, odkud se potom dostanete kamkoli.


Den 1

Vyražte v sobotu ráno, tak, abyste se na autobusovou zastávku Skřítek, Motorest dorastali ideálně během dopoledne. Na Skřítku se napojíte na zelenou trasu, která vede až k Jelení studánce. Než se dostanete na hřeben, musíte hned v úvodu túry vystoupat cca 400 metrů, ale jakmile se jednou dostanete na hřebenovku, cesta se pak zvedá jen mírně. Takže po vstupu na první vrchol, Pecný, se můžete se zaradovat, protože žádné větší stoupání už vás nečeká (alespoň prozatímJ.  Z Pecného se vydejte kolem Břidličné hory až k Jelenímu hřbetu a až k plochému vrcholu Vysoké hole si užívejte jesenickou tundru a nekonečný prostor kolem sebe. Pokud se na cestu vydáte na jaře a v létě, budou na vás čekat barevné horské byliny, ale ani na podzim a v zimě o nic nepřijdete, cesta má své kouzlo za každého ročního období a za každého počasí. Každopádně se připravte na pořádný fičák, jen málokdy tady nefouká.


Z Vysoké hole, dříve považované za nevyšší horu Moravy, seběhněte na Ovčárnu, kde je dobré se před cestou na Praděd, skutečnou nejvyšší horu Moravy, občerstvit. Nezapomeňte ochutnat místí pivo Holba Šerák a pak raz dva na vrchol. Cesta z Ovčárny je sice do kopce, ale nebude vám trvat déle než hodinu. Na Pradědu je celkem slušná restaurace, vyhlídková věž, ale můžete se tady taky ubytovat, takže pokud máte dost, zůstaňte přes noc. My při návštěvě Jeseníků nevynecháváme nocleh na chatě Švýcárna, takže se pod vrcholem napojujeme na červenou trasu a za půl hodinky už se ubytováváme na naší oblíbené chatě. Nečekejte nic extra, je to opravdová horská chata, kde vás místo komfortu čeká super amotsféra. Ale právě proto sem jezdíme.


Den 2

Druhý den se stačí opět naladit na červenou trasu, po které dojdete až do cíle. V úvodu vás čeká klesání na Červenohorské sedlo, které si náležitě užijte a myslete na to, že to, co sestoupáte, vás po sedle bude opět čekat při výšlapu. Na Červenohorském si odpočiňte a naberte energii na moji nejoblíbenější jesenickou trasu. Přes Vřesovou studánku se přibližně za tři hodinky dostanete na vrchol Keprníku, bezlesý kopec, odkud uvidíte na celé Jeseníky. Tenhle kopec je pro mě esencí celých Jeseníků, najděte si na něj čas a stravte tady aspoň dvacet minut. Z Keprníku pak doťapejte až na Šerák, na Chatě Jiřího si nezapomeňte dát borůvkové knedlíky a pivo Holba Šerák, Šerák na Šeráku totiž chutná úplně nejlíp. Po tomhle kopci už vás čeká jen klesání, cesta do Ramzovského sedla je ale opravdu příkrá, klesání cca 600 metrů, takže pokud toho budete mít dost už na Černavě, můžete si cestu zkrátit lanovkou, vaše kolena vám za to poděkují. Na Ramzové na vás bude čekat nejvýše položená rychlíková zastávka v ČR, odtud se můžete vydat zpátky domů.

Vybavení

Celkem nachodíte 40 km, pokud zvolíte nocleh na Švýcárně, trasu si rozdělíte přesně na dvě poloviny po dvaceti kilometrech. Ubytování rezervujte předem, ale neměli byste mít problém sehnat místo. Svačinu netřeba, po cestě vás čeká několik míst, kde se můžete v klidu najíst i napít. Jediná věc, kterou kromě adekvátní obuvi oceníte, budou turistické hole, hlavně při sestupu. Horám zdar!

Celou trasu jsem naklikala na mapu.


Privacy Preference Center