Často mi píšete, ať vám poradím krátký výlet, místo, kam se dá vyrazit hromadnou dopravou rovnou z Prahy, není to moc daleko, je v krásné přírodě, ať je tam klídek a dobré pivo. Já pak jednoznačně odpovídám: Jeďte na Slapy!

Lesní tábořiště v Nebřichu jsme objevili úplnou náhodou. Vzhledem k tomu, že jsem v kempech strávila nejedny prázdniny, mám je hrozně ráda dodneška a pod závojem nostalgie jim často odpouštím i to, že v umývárce neteče teplá voda a k večeři si můžu vybrat ze dvou vege jídel – hranolek s kečupem a hranolek s tatarkou. Dokonce jsem si zvykla i na to, že tam lidi hrozně řvou, pouští nahlas Rádio Impuls a že vybavení svoji největší slávu zažilo už v osmdesátých nebo devadesátých letech. Lesní kemp v Nebřichu jsme si ale vybrali proto, že nenabízel žádnou diskotéku ani tobogán a podle fotek vypadal dost ospale. Hledali jsme klid, chtěli jsme spát pod borovicemi a pít víno pod hvězdným nebem a to se nám tady podařilo už několikrát. Kemp najdete přímo u vody, spát můžete přímo na pláži a k dispozici je spoustu malinkatých ohnišť, takže oheň si může udělat každý, kdo najde pár klacíků. Je to místo, kde se zastavil čas, spoustu lidí tam své karavany parkuje už roky a jezdí sem převážně starší páry nebo rodinky, ve kterých tátové učí své děti rybařit, zatímco máma vaří večeři v kotlíku. Idylka. O to lepší je, že se sem dostanete přímým autobusem z Prahy ze Smíchova.

A tady jsou tři varianty mini výletů:

Noc u vody

Kdo si chce vyrazit na krátký výlet, jede na zastávku Jablonná, do mojí oblíbené dědinky, kde si v místních potravinách můžete dokoupit mňamky na večer, ve vinotéce koupit fajn víno nebo si zajít na pivo do jedné z hospod. Z Jablonné pak vyražte po modré značce až do kempu. Cesta má zhruba 4 kilometry a nezabere vám víc než tři čtvrtě hodiny. Dobrá zpráva je, že se ze stejného místa můžete dostat brzy ráno do Prahy, takže se sem pohodlně dá zajet i v týdnu. Už vás napadlo oživit si pracovní týden mikrodobrodružstvím, po práci vyrazit do lesa, přespat pod širákem a druhý den vyrazit rovnou do práce? Tak kemp Nebřich je pro tohle dobrodrůžo ideální volba!

Svatojánské proudy

Pokud chcete přespání v kempu sladit s výletem, vyražte do Štěchovic, odkud vede krásná naučná stezka přes Svatojánské proudy. Cesta lemuje řeku a je plná dechberoucích výhledů, malebných chatových osad (včetně legendární trampské osady Ztracenka) a dovede vás až do Třebenic, kde stačí nasednout na autobus, který vás během pár minut popoveze až do Jablonné. Z Třebenic autobus vyráží každou hodinu a přímo na zastávce je svérázná samoobslužná hospoda, takže pokud vám autobus ujede, načepujte si žlutou a počkejte chvilku na další.

Na výlet lodí

A pokud si chcete výlet pamatovat do konce života, vyražte s paroplavbou legendární lodí Vltava, která vás z pražské náplavky doveze až na Slapy, odkud vás do kempu doveze místní lodní doprava. Popovezte se na zastávku Živohošť, most lanový park a jste kousek od kempu. Vše startuje první červnový víkend, takže na návštěvu máte celé prázdniny! Dejte vědět, pokud se vám tam bude líbit stejně jako mně.

Praktické info:

  • Spánek pod širým nebem vás vyjde na 50 korun za osobu.
  • Sprchy jsou za dvacku, nachystejte si vlastní mince.
  • Občerstvení zajištuje jeden malý kiosek, nic extra, ale pivo a víno si tam dáte.
  • Vedle kempu je retro hotel Hlubina, pro zážitek z dob minulých si tam zajděte koupit aspoň nanuka.
  • Přímo v areálu je možné si půjčit lodičky a šlapadla. Jděte do toho!
  • A hned vedle je parádní lanové centrum.
  • Z Prahy loď vyplouvá loď jen o víkendu ráno, lodní doprava na Slapech probíhá dvakrát denně.