Chcete strávit 24 hodin v borovicovém lese? Koukat na ty nejhezčí západy slunce, cítit vůni lesa, procházet se sami ve skalách a spát pod oblohou plnou hvězd? Vyražte na lesní terapii do Českého ráje!

Nenáročný výlet vás čeká jen hodinu cesty od Prahy, tak až se v sobotu hezky vyspíte, zajdete na brunch s kamarádama a užijete si domácí pohody, sbalte stan a nejpozději ve tři odpoledne nasedněte na autobus směrem do Mnichova Hradiště. Proč tak pozdě? Protože tou nejkrásnější cestou s výhledy do krajiny půjdete právě ve chvíli, kdy slunce barví krajinu do zlata. Později odpoledne vám cestu uvolní další turisté, takže dost možná nikoho nepotkáte. A do kempu dorazíte právě včas, tak akorát na to, abyste zbytečně nelelkovali u baru, ale abyste stan zvládli postavit bez čelovky.

Tady je naše trasa. Měří 28 kilometrů (Mnichovo Hradiště až Sobotka) a je rozdělena souměrně do dvou dnů.

Den 1

První den jsem se z Mnichova Hradiště po červené přes zříceninu Valečov a Drábské světničky dostali k restauraci Krásná vyhlídka (to sedí), kde se dá dobře najíst. Odtud jsem stále po červené šlapali až do vesničky Zakopaná, kde jsme se ubytovali v kempu u Komárovského rybníka. Kempů je tam několik, ale nejsympatičtější je ten s názvem Peklo.

Den 2

Druhý den jsme obešli rybník a po zelené se dostali k rozcestí Chrby, kde jsme se znovu napojili na červenou značku neboli Zlatou stezku Českého ráje. Na oběd jsme dorazili k hradu Kost, kde mimochodem vaří vlastní pivo. Zahrádka má navíc krásný výhled na Bílý rybník. Odtud jsme se vydali do Údolí plakánek a u hradiště Poráň jsme zatočili na modrou, která nás dovedla až do malebné filmové vesnice Vesec. A odtud jsme už ťapali po cestě až do Sobotky, odkud relativně často jezdí autobus zpět do Prahy.

Praktické info:

  • I když je léto, v noci už bývá chladno. Vezměte si teplé noční prádlo a dobrý spacák.
  • Pokud nejste dobří chodci, vyražte raději o hodinku až dvě dříve.
  • Vezměte si dostatek vody. Litr na osobu je úplné minimum.
  • Kempy jsou poloprázdné, není potřeba bookovat nic dopředu.
  • Autobusy jsou naopak dost plné, pokud víte, že kdy chcete jet, neváhejte si koupit místenku.

Privacy Preference Center