Tiské stěny leží v CHKO Labské pískovce a ačkoli jsou především rájem horolezců, ráda sem jezdím na klasické turistické výlety. Mají všechno, co od jednodenního výletu očekávám – jsou dobře dostupné vlakem z Prahy, po cestě je několik občerstvoven a míst, kde můžu dočepovat vodu a je tady plno krásných míst, kde se dá přespat pod širým nebem. A hlavně, na rozdíl od blízkého Českého Švýcarska tady nepotkávám davy turistů. Ideální místo! Navíc tenhle nenáročný výlet smrsknete do jednoho dne, takže během víkendu stihnete páteční večírek, sobotní den a noc v přírodě a v neděli ještě můžete vyrazit na brunch s přáteli.

A tady tip na fajn výlet od A do Z

Z Prahy jezdí vlaky do Děčína každou chvilku a samotná jízda vlakem zabere jen hodinu a půl, takže stačí vyrazit až v sobotu poobědě. Kochejte se už po cestě, projíždí se České středohoří, takže vás ohromí už výhledy z okna.

Jakmile dorazíte na místo, napojte se na červenou turistickou trasu. Té se držte, dovede vás až do cíle. Stačí projít kolem ferraty Pastýřská stěna, na kopci najdete stejnojmennou restastauraci. Tady si jídlo dejte jen v nouzi, na úvod si vemte svačinu vlastní. Doporučuju se zastavit až o kousek dál na jednom z odpočívadel s krásným výhledem a posvačit z vlastních zásob.

Pak stále po červené až dorazíte na Děčínský Sněžník, pískovcovou stolovou horu s rozhlednou. Je tady taky docela příjemná restaurace, jídlo vás asi úplně neohromí, ale jsou tady moc milí a hlad je nejlepší kuchař… Ale stejně, nejste tady kvůli gastronomii, ale kvůli výhledům, kterých tahle nejvyšší stolová hora v Česku nabízí opravdu mnoho. Místu se taky říká  ‚Větrné lázně’, spojují se tady totiž vzdušné proudy, které prý mají blahodárné účinky. Opravdu tam fouká, ale říkejte si, že jste v přírodních lázních a hned budete mít z místa jiný dojem.

Cestou z Děčínského Sněžníka pak malinko uhněte z trasy a vydejte se k Drážďanské vyhlídce. Tady uvidíte ten nejkrásnější západ slunce. Je to moje oblíbená vyhlídka, koukáte jen do lesů a skal, všude rozlité slunce, opravdová nádhera!

Ale nezdržte se dlouze, čeká vás ještě cesta dolů do Ostrova. Stále po červené vás cesta dovede do lesíka, kterým stačí projít, pak už jen kousek směrem do vsi a narazíte na lezecký kemp Pod Císařem. Ubytovat se můžete v chatce, ve vlastním stanu, nebo v okolním lesíčku jen tak pod širákem. Recepce je do devíti, ale pokud to nestihnete, zaplatíte až ráno, nikdo si s tím hlavu moc neláme. V kempu je všechno, co potřebujete, můžete rozdělat vlastní oheň, nebo se připojit k někomu jinému a zbytek večera můžete strávit v příjemné hospodě. Vaří jen do devíti, ale opravdu dobře!

Ráno posnídejte v kempu (mají několik druhů snídaní za super jednotnou cenu 68 korun) a vyražte směrem na Tiské stěny, jak jinak než po červené. Z Tisé pak jede každé dvě hodiny autobus do Ústí nad Labem (nebojte, cesta zabere jen 20 minut a z Ústí se už domů dostanete vlakem), pokud se vám ještě nebude chtít do shonu velkoměsta, zastavte se v restauraci Refugio, tady se nebojte zdržet klidně i na oběd! Pokud budete pospíchat, stihněte alespoň pivo, v létě čepují Svižného Emila, svrchně kvašenou devítku z pivovaru Falkenštejn.

Tak na léto v Česku!

Praktické info:

  • Vlakové spojení mezi Prahou a Děčínem nemůže být lepší, vlaky vyráží každou půl hodinu.
  • Pokud se vám z Děčínského Sněžníku nebude nikam chtít, přímo na vrcholu se můžete ubytovat, pod širákem to nezkoušejte, opravdu tam fouká.
  • Na Drážďanské vyhlídce je obrovský stůl a lavice, takže pokud si chcete vařit vlastní večeři, tohle je ideální spot.
  • V hospodě v kempu vaří do devíti, pivo vám dají do půlnoci.
  • Na Tiské stěny se platí vstupné 30 Kč, pokud ale nechcete projít celý okruh a jen projít po červené, milá paní vás pustí bez zaplacení.
  • Restaurace Refugio nabízí spoustu vege a lehkých jídel.