Miluju seznamy a vždycky mám u sebe hustě popsaný deníček, kam se snažím zapisovat všechny svoje nápady. Mám seznam míst, kam se chci v brzké době vydat, restaurací, které bych chtěla navštívit, sporty, které chci vyzkoušet, ale mám i seznam věcí, které potřebuju (a nic jiného pak nenakupuju), nebo činností, které dělat v momentě, kdy mám volnou půlhodinku a nevím, co s ní. Možná je to trochu za hranou, ale vždycky, když tápu, mrknu do deníčku a vím, co dělat. Tady je můj seznam letních mikrodobrodružství, takže pokud byste náhodou nevěděli, jak se o prázdninách zabavit, mám pro vás pár skromných tipů.

Sjeďte Sázavu

Zlatou řeku teď od chaty máme, coby kamenem dohodil, půjčovnu lodiček hned na druhém břehu, takže letošní prázdniny se snad po čase opět vydáme i na řeku. Pokud to chcete taky zkusit, vyrazte v týdnu a na večer, ať máte řeku sami pro sebe. Neuvízněte ve víkendové vodní zácpě, tohle nemá s romantikou nic moc společného. Lodičky půjčujte v půjčovně Samba.

Vstaňte na východ Slunce

Moje oblíbená kratochvíle v kteroukoli roční dobu. V létě je to trošku náročnější, sluníčko totiž vychází opravdu brzy, ale kdo by jako bonus nechtěl mít nekonečný den? Přesně takový mám pocit pokaždé, když vstávám kolem třetí hodiny ranníJ Zažijte to taky, alespoň jednou! Stačí najít kopec v okolí, nemusíte rovnou na Sněžku. Výhled hledejte na mapy.cz, stačí zadat klíčové slovo ´vyhlídkové místo´.

Usněte v hamace

Neumím odpočívat, ale tohle léto budu. Hamaku seženete i za tři stovky a k lelkování vám už postačí jenom dva stromy a jedno líné odpoledne.

Udělejte nanuky

Taky nestíháte konzumovat všechno to letní ovoce? Ještě jsem se nestačila přejíst jahod a třešní, a už jsou zralé maliny a rybíz. Co s tím? Nanuky! Ty nejpromakanější kombinace najdete u Kláry Eliášové, která dodává nanuky do kavárny Praha v Brně, tak se u ní můžete inspirovat.

Jezděte na kole

Cyklistika nepatří mezi mé oblíbené sporty, ale každé léto na to zapomenu a jízda na kole mi v daný moment přijde jako ten nejlepší nápad. Vždycky to dopadne nadáváním a tlačením kola do kopce, ale letos tuhle bariéru prolomím. Na pořádného krasavce zatím číhám tady, takže je jasné, že na maraton se nechystám, ale popojíždění po městě dám další šanci.

Vyrazte na čundr, ale sami

Léto je pro mě jeden velký nekonečný výlet, ale ještě nikdy se nestalo, že bych do přírody vypadla sama a strávila víkend na horách sama se sebou. Tentokrát tomu dám šanci. Zkuste to taky! Tip na výlet třeba tady.

Oprašte puzzle, karty a deskové hry

V dětství neexistoval výlet bez Dostihů a kanasty, ale tahle oldschoolová sranda se postupně vytratila z mého života. Pokud si do batůžku na výlet chcete přibalit nenáročnou srandu, ke které potřebujete jen balíček karet, pořiďte si Dixit. Já už bez něj nikam nejedu a těším se na všechny letní výhry!

Pozvěte kamarády na koktejlový večírek

Jestli léto něčemu nesvědčí, pak jsou to rozhodně hodiny strávené v rozpálené kuchyni. Proto od července měním všechny kamarádské večeře za posezení u koktejlu. U nás zatím vedou nenáročné letní drinky ze dvou ingrediencí: průtahových destilátů od Žufánka a poctivých limonád Bohemsca.

Vyzkoušejte paddleboard nebo kajak

Každý týden vesluju na Vltavě, ale ještě nikdy jsem se nedokopala k tomu, abych vyzkoušela jiné vodní sporty. Tentokrát jdu do toho! Ke kajakářům se můžete přidat třeba v oddílu Slavie na Dvorcích.

Užijte si vlastní město jako turista

Miluju Malou Stranu. Prošla jsem každou zahradu, vím v jakém domě kdo bydlel, byla jsem ve všech kostelech. A pokaždé, když zajdu na pivo k Černýmu volovi, užívám si tuhle část města jako turisté kolem. A vždycky se přesvědčím o tom, jak je Praha krásná. Všímejme si míst kolem sebe! Zajímavosti o místech ve vašem okolí nasávejte třeba tady.

Uspořádejte grilovačku na chatě

Každou volnou chvilku teď trávíme na naší trampské chatičce v borovicovém lese a nemůžu se dočkat, až sem pozveme všechny kamarády. Nemáte kam vyrazit? Uspořádejte táborák za městem! Pro seznam pražský veřejných ohnišť klikejte sem,  ale podrobnější seznam najdete i v aplikaci mapy.cz, stačí zadat klíčové slovo ´ohniště´.

Staňte se dobrovolníkem na senoseči

Pro spoustu srnčích mláďat je senoseč úplná pohroma, proto obdivuju aplikaci Zachraň zvíře před sekačkou, která dává dohromady dobrovolníky ochotné procházet pole ještě předtím, než se po nich nelítostně projede sekačka. I kdybych zachránila jedno mládě, bude tenhle den stát za to! Přidejte se do facebookové skupiny, kde zjistíte veškeré podrobnosti.

Upleťte si věneček

Na svatojánskou noc jsem to nestihla, naštěstí mám před sebou pár měsíců kvetoucích luk. Poslední luční kvítí mi ve váze vydrželo dva týdny a radost dělalo celé rodině včetně našich zvědavých koček. Tohle léto zapomeňte na řezané kytky, natrhejte si vlastní pugét. A pokud o volně rostoucích rostlinkách chcete vědět víc, zajděte na kurz Jany Vlkové.

Spěte pod širým nebem

Jestli tohle pravidelně neděláte, tak doporučuju okamžitě začít. Usínat v lese, koukat do černočerné tmy a probouzet se se zpěvem ptáčků je to nejlepší, co v létě můžete zažít. My si tohle dobrodrůžo dopřáváme poměrně často, letos ale stojím před výzvou pro strašpytlíky, jako jsem já. Ráda bych totiž přespala v lese úplně sama (já + všichni ti bubáci, lesní duchové a krvežízniví tvorové), tak jestli zvládnu tohle, věřím, že už úplně všecko. Vhodné místo najdete třeba na tomhle webu.

Pozvěte známé do vlastního letního kina

Návodů na diy variantu koluje na internetu opravdu hodně, tak využijte letního počasí a připravte venkovní filmovou noc! Filmové tipy od Kuby najdete tady a taky tady.

Uvařte jahodové knedlíky

Moje babička tak dvakrát za léto promění svou kuchyň v malou manufakturu a vytvoří přesně tolik ovocných knedlíků, aby mohla zásobit celou rodinu na půl roku dopředu. Takže i přesto, že ovocné blbouny miluju, nikdy jsem neměla potřebu je sama vyrobit. Letos si tenhle projekt nenechám ujít. A udělám přesně tyhle podle Bjukitchen.

Rozdávejte náramky přátelství

Na pletení nemám trpělivost, na šití nejsem šikovná, ale uzlíkovat provázky snad ještě zvládnu. Až příště pojedu vlakem, k poslechu podcastu  a koukání z okna přidám ještě vázání bavlnek. Snad budu při výběru barev a vzorů vkusnější než před těmi 20 lety. Návody (na náramky a na všechno na světě) hledejte na WikiHow.

Zahrajte si minigolf

V rodinném albu máme boží fotky, na kterých jsme se ségrou oblečené do stejných šusťákovek a vesele pinkáme do golfového míčku. Idylka. Každý turnaj ale skončil tím, že jsem pálku hodila do křoví a uraženě odkráčela pryč. Minigolf mi nejde, nemám totiž odhad ani trpělivost. Ale tohle léto zabojuju a zkusím to i bez vztekání. Koukejte seznam pražských hřišt.

Zajděte na košt do sklípku

Doteď si pamatuju svoji první návštěvu Pálavy. Koukala jsem na tu krajinu, které se právem přezdívá Moravské Toskánsko a měla se nejlíp na světě. Možná za to mohlo místní vínečko, možná to je na Jižní Moravě vážně taková pohádka, každopádně pokud nevíte, o čem mluvím, prozkoumejte místní vinice i vy! My se i s rodiči chystáme na tuhle mini akci. 

Přečtěte si Foglarovku

Jako malá jsem hltala spíš Lenku Lanczovou než Štorcha a Verneovky, ale kdy jindy si doplnit tyhle příběhy, než v létě u vody? Albatros navíc knížky vydává v novém vydání i jako audioknihy, takže už se není na co vymlouvat.

Pozvěte kamarády do svého rodného města

Celý život jsem si myslela, že jsou Zlaté Hory celkem nudné město, které turistům nemá co nabídnout. Omyl! Čím jsem starší, tím víc obdivuju okolní přírodu, neskutečný klídek a atmosféru tohohle místa. Takže letos sem vezmu na čundr i kamarády a pro vás pro všechny připravím mini průvodce, který vás přesvědčí o tom, že tenhle zapomenutý kraj má co nabídnout. Krásu Zlatohorska a okolí ale skvěle zachycuje třeba fotograf a můj kamarád z dětství Martin Kotas.

PS: Nezapomeňte, že dobrodružství je jen stav mysli. Možná vám tenhle seznam přijde až příliš jednoduchý, ale mě tyhle drobnosti dělají úplně nejšťastnější. Mějte léto plné zážitků a dejte mi vědět, co v létě budete dělat, těším se na inspiraci!

Privacy Preference Center