Nebýt těchto filmů, dneska bychom rozhodně nestáli na počátku naší cesty do Himalájí. Zatímco jsme poctivě šlapali po lesích, kopcích a po horách v Evropě, každý pořádný výšlap jsme v neděli večer zakončili horským nebo horolezeckým filmem. Snili jsme o tom, že jednou se za takhle velkým dobrodružstvím vydáme i my. A teď se to děje. Pokud potřebujete taky trochu popostrčit, koukněte na seznam osmi filmů, které pro vás vybral opět Kuba.

Touching the Void (2003)

Filmy o horách jsou často také filmy o silné vůli a velkém přátelství. V Touching the Void si obojího užijete vrchovatě. Paradokumentární formou sledujeme pokus o výstup dvou britských horolezců Joe Simpsona a Simona Yatese, který ovšem záhy překazí nehoda, který oba aktéry postaví do nelehké situace. Odříznout kamaráda visícího bezmocně na laně a zachránit si tak život, nebo riskovat smrt obou horolezců? Bojovat s úmorným vyčerpáním o holý život, nebo vše vzdát a odevzdat se osudu? Tyto všudypřítomné otázky vám budou během filmu najíždět neustále. Pro mnoho lidí je tohle jeden z nejkrystaličtějších a nejlepších filmů o horách vůbec. 

ČSFD

Nanga Parbat (2010)

Formálně lehce kožený německý film o bratrech Messnerových vypráví skutečný příběh výstupu na vrchol Nanga Parbat Rupálskou cestou, jednou z nejdelších skalních stěn na světě. V té době ještě oba hodně mladí horolezci sice dosáhnou vytouženého cíle, ale mladšího z bratrů při sestupu dostihla výšková nemoc a velké potíže. Vizuálně je film velice povedený a pokud máte rádi Himalájské giganty, určitě si příjdete na své.

ČSFD

Nordwand (2008)

Další německý horolezecký film a další legendární výstup podle skutečných událostí. Příběh se odehrává ve 30. letech 20. století a točí se okolo dosud neslezené severní stěny Eigeru ve švýcarských Alpách, která už má na kontě několik tragických výstupů. Ani to ovšem neodradí mladé německé horolezce Karl a Mehringera a Maxe Sedlmayra o jejich smělý pokus, který strhne pozornost tehdejších médií i široké veřejnosti. Drama začíná v momentě kdy se toto družstvo střetává s konkurenčním rakouským týmem v klíčovém úseku stěny, odkud už není návratu.

ČSFD

Everest (2015)

Asi nejvýpravnější vysokohorský film má na svědomí zručný islandský režisér Baltasar Kormákur, který byl natočen na motivy knihy Into Thin Air amerického novináře Jona Krakauera. Ten byl přímým účastníkem jednoho z prvních komerčních výstupů na Mt. Evererest v roce 1996. Horští vůdci Rob Hall a Scott Fischer do svých expedic berou jen lidi, kteří mají něco za sebou, nicméně i tak shodou různých okolností a nepříznivého počasí dojde k obrovské tragédii. Film má své mezery (natáčelo se hlavně ve studiu), ale sympatický casting a výborné herecké výkony hlavních představitelů z něj dělají jeden z nejlepších horolezeckých filmů.

ČSFD

Meru (2015)

Dokumentární film, který svou autenticitou, emocemi a perfektním vizuálním zpracováním aspiruje na jeden z nejatraktivnějších vysokohorských filmů, natočil režisérský pár Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyi (o nich ještě níže). Skupina horolezců ve složení Conrad Anker, Jimym Chin a Renan Ozturk si jdou za svým snem, jímž prvovýstup přes tzv. Žraločí ploutev na horu Meru peak v Himalájích. Neuvěřitelný příběh plný zvratů, zmaru, přátelství a odhodlání byl oceněný diváckou cenou na festivalu v Sundance.

ČSFD

Valley Uprising (2014)

Od vysokých hor se pomalu přesouváme do prosluněného kalifornského údolí Yosemitského národního parku. Ten dlouhá léta lákal romantiky a milovníky samoty (John Muir by mohl vyprávět) a posléze i outsidery, alternativce a hippíky. Zhruba v polovině 50. let se tito lidé začali pokoušet zlézat první skalní útvary a nevědomky tak psát historii skalního lezení. Ve filmu se objeví všechny zásadní lezecké figury z různých generací napříč historií až do současnosti a ve svém atraktivním audiovizuálním zpracování a se skvělou prací s archivními záběry funguje jako absolutní filmový almanach amerického lezení. Doporučuju všem, je to skvělá zábava a party film.

ČSFD

The Dawn Wall (2017)

V každé generaci se objeví několik hypertalentovaných lezců, kteří boří hranice možného a překonávají nejenom předchozí smělé výstupy, ale především sami sebe. To naplno platí i pro američany Tommyho Caldwalla a Kevina Jorgessona, kteří po naprosto vyčerpávajícím šestiletém plánování výstupu stěny Dawn Wall v Yosemitech naráží na nepřekročitelnou hranici. Nebo možná jen zdánlivě, protože pokud máte dobrého parťáka a obrovskou vůli pokračovat, tak i ty nejtěžší výzvy pod tímto tlakem polevují.

ČSFD

Free Solo (2018)

Za hranici science-fiction, nejdivočejší fantazie a vysilující divácké podívané pak jde film Free Solo manželského režisérského páru Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi. Ti několik let trpělivě a z povzdálí sledovali příběh plachého kluka Alexe Honnolda, free solo lezce popírajícího dosavadní představy o volném lezení. Ten si nevzal za cíl nic menšího než vylézt bez jištění jednu z největších a nejtěžších stěn na světě – El Capitan v Yosemitském údolí. Hluboce lidský příběh o odhodlání a plnění životních snů vám vyrazí dech, ztuhne vám při něm krev v žilách a do toho budete bojovat se závratí z neuvěřitelných záběrů kamery, která to vše sleduje z hodně ostrých úhlů. Film získal nejvyšší ocenění v podobě letošního Oscara za nejlepší dokumentární film.

ČSFD

V Americe se film při svém uvedení promítal v IMAX sálech a musel to být parádní zážitek, do českých kin se film dostane díky distribuční společnosti Artcam. Pokud chcete fantastický zážitek se vším všudy, doporučuju zajít na projekci v Biu Oko 7. května v rámci akce Diáky – Free Solo a život za hranou strachu, kde film uvede český lezec Ondra Tůma. Doporučujeme!

Privacy Preference Center