V loňském roce jsem procestovala 42 víkendů a nemusela jsem kvůli tomu rozbít prasátko, ani slevit ze svých nároků. Na pořádné dobrodružství totiž nemusíte šetřit měsíce. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a peníze na cesty se vám budou hromadit skoro samy. Pak už stačí jen vybrat, jestli vyrazíte každý víkend na hory, nebo na výlet snů, který v hlavě plánujete roky…

Nekupujte levné letenky

Tak schválně, kdo z vás si někdy koupil letenku jen proto, že byla levná? A opravdu jste pak prožili dovolenou za hubičku, nebo jste ušetřené peníze museli vynaložit za drahý hotel, předražené jídlo, nebo vstupné do muzea, protože vám celou dobu pršelo? Když jsem před deseti lety měla blbej den ve škole, koupila jsem si čokoládu. Dneska si na splín nakupujeme levné oblečení, nebo dokonce letenky za pár stovek. Teprve potom zjišťujeme, že bude na Azorech mimo sezónu větrno a deštivo, v Benátkách milion turistů, nebo že si nemůžeme dovolit víc než jednu noc v norském hotelu… Kdysi jsem byla pyšná na zvyšující se počet zemí, které jsem navštívila a státy jsem sbírala jako Pokémony. Jakmile jsem ve vzpomínkách přestala rozeznávat Barcelonu od Neapole a Kanárské ostrovy od Malty, zjistila jsem, že je něco špatně. V loňském roce jsem si tak nekoupila jedinou levnou letenku, ale zážitků mám víc než z předešlých let. Přemýšlejme nad tím, kam se skutečně chceme vydat. A necestujme jen proto, že to dělají ostatní. A bonus? I za tohle nám naše planeta poděkuje, nepoužívat plastové sáčky totiž opravdu nestačí.

Noste si krabičky s jídlem do práce

OK, tohle už jste nejspíš někde slyšeli, ale večer máte lepší plány, než si vařit do krabičky? Zkuste lépe plánovat. Vaření můžete věnovat mnohem méně času, než si myslíte, stačí mít po ruce několik ingrediencí a pak je jen v rychlosti kombinovat. Začněte nákupem a v jeden den si uvařte různé druhy luštěnin (u nás vede černá a zelená čočka), upečte zeleninu (dýni s chilli vločkami, kořenovou zeleninu s tymiánem, brambory s kmínem), připravte obiloviny (třeba červenou rýži a quinou) a vyrobte hummus. A pak už jen kombinujte s čerstvou a dušenou zeleninou, houbami, sušenými rajčaty, olivy, dipem z jogurtu, rajčatovým protlakem a tím, co budete mít zrovna po ruce. Pokud to všechno uděláte v jeden moment, celá týdenní příprava vám nemusí zabrat víc než 2 hodiny. Většina našich jídel nemá žádný název, jsou to jen krabičky plné obilovin, luštenin a zeleniny. Poděkuje vám vaše zdraví i peněženka.

Kávu pijte pouze u stolu

Dodneška si pamatuju svoji první čínu z papírové krabičky. Bylo mi dvacet, byla jsem poprvé v USA a připadala jsem si jako v americkém filmu. Tehdy jsme se jídlu a kávičkám v papírovém kelímku ještě divili, dneska nám to přijde jako samozřejmost. Taky vás ale tíží ten zbytečný odpad? Nenechte se zmást kompostovatelnými obaly – mají smysl jen tehdy, pokud je skutečně zkompostujete. Pokud je vyhodíte do směsného odpadu, spálí se úplně stejně jako ty plastové. Pokud chcete být eko (a chtějte to), nemusíte si hned kupovat znovupoužitelný hrníček za pětistovku, stačí dodržovat jednoduché pravidlo – kávu pijte jen tehdy, když na ni máte čas, u stolu v kavárně, nebo ještě lépe doma s rodinou. Nemáte zrovna čas? Nevadí, právě jste ušetřili 69 korun za další flatwhite (a kelímek k tomu). Nezdá se to, ale tohle jednoduché pravidlo vám ušetří opravdu hodně peněz.

Napište si seznam věcí, které jen skutečně potřebujete. A držte se jich!

Kolegové v práci si ze mě dělají legraci, že jsem až příliš systematická. Ale každý svetr, který nechám v krámě, mi ušetří na jeden den výletu. Jak na to? Na každou sezónu si připravte šatník. Aktuálně mám všechny zimní věci pověšené na ramínku a letní trička, lehké šaty a sandálky jsou pečlivě uložené na dně skříně. Před každou sezónou tak pečlivě projdu to, co mám, a velmi rychle zjistím, co potřebuju. Seznam si pak napíšu do diáře a mám ho vždy u sebe. Celou sezónu pak přesně vím, co hledám. V zimě jsem si chtěla dopřát jedny boty, které zvládnu nosit ke kalhotům i k sukni, vlněný kabát z druhé ruky, rolák, červený svetřík a klasickou bílou košili. Pokaždé, když jsem pak šla do obchodu, nahlídla jsem předem do seznamu a věděla jsem, že nepotřebuju ani zelené šaty, ani žluté tričko a dokonce ani ty super lodičky ve slevě. Chcete si dopřát něco navíc? Dobrá, ale jděte do sekáče a udělejte si to těžší, nakupujte jen kvalitní oblečení z přírodních materiálů. Vlněný svetr bez žmolků? Ten vzít můžete. Halenka z polyamidu z HM? Nechte ji tam…

Z diskomfortu udělejte dobrodružství

Když stojí ubytování pro 2 osoby 1500 Kč na noc a vy chcete vyrazit na víkend (a k tomu všemu ještě i něco jíst), rázem se každý horský výlet vyšplhá klidně na 5 až 6 tisíc Kč. Co s tím? V létě využívejte kempy a spěte pod širákem. To největší dobrodrůžo stejně nezažijete v pětihvězdičkovém wellness centru. Horské chaty pak nabízí možnost spaní ve vlastním spacáku, levné chaty nabízí taky Klub českých turistů, nebo místní skauti. Stačí hledat a z rozvrzané postele, studených sprch a nočního deště nedělat kovbojku, ale brát je jako součást dobrodružství. Neříkám, že nemám ráda fancy místa, ale dopřávám si je jednou za čas a po zbytek roku se vyspím vcelku kdekoli. To samé platí pro občerstvení, pořídila jsme si termosku na jídlo, kterou beru na jednodenní výlety. Stejně není nic lepšího než oběd v trávě. A pokud putujeme déle, bereme s sebou i vařič. Stejně je 90% našich jídel lepších než smažák v hospodě.

Cestujte po Česku (nebo Slovensku)

Ohrnujete nos nad svou domovinou? Nedělejte to. Posledních pět let se snažím brázdit Česko skrznaskrz a zatím jsem nenašla místo, kde by to nestálo za to. Jasně, v Jeseníkách není mnoho míst, kde se dá dobře najíst, v Krušných horách asi nepotkáte ty nejmilejší lidi na světě, Brno není New York a Krkonoše mají do Alp hodně daleko. Ale za těch pět let je snad na každém místě vidět neuvěřitelný posun. A toho si cením. Proto přijímám daná místa i s limity, které zatím mají a těším se na další (a možná lepší) návštěvu. Zatím se mi nestalo, že bych odněkud odjížděla zklamaná a nespokojená. Stačí trocha přípravy na internetu a výlet snů jako u slovinských jezer můžete zažít i u Štrbského plesa.

Pořiďte si Inkartu a na cesty vyrážejte vlakem

Rozhodně investujte do  slevové kartičky Českých drah – Inkarty. Slibuju, že se vám vložené peníze už velmi brzy vrátí zpátky. Důležitý je taky nákup jízdenky online. Nevěřili byste, kolik peněz vám ušetří sbírání bodů, které vám České dráhy připisují za každou jízdu. Navíc máte v ceně i místenku zdarma, což je často hotový dealbreaker. Nám se v létě osvědčila i Jízdenka na léto, díky které jsme mohli 14 dní neomezeně cestovat vlakem. Letos si ji rozhodně pořídíme znovu. Vlaky samy o sobě jsou dobrodružné, o nádražkách dokonce vycházejí knihy. Na nádražích často natrefím na úplné literární poklady, které do mini knihovniček odkládají místní. Zkrátka nebuďte líní a místo na parkovišti svůj výlet začínejte na vlakovém nádraží. A pokud chcete zažít něco extra, zkuste noční vlaky! Třeba takovou noční jízdu ve směru Praha-Varšava můžu opravdu jen doporučit. A zase, šetříte rovnou i naši Zemi.

Zvěte kamarády k sobě domů

Pokud si chcete pořádně popovídat a jedno odpolední kavárenské setkání k tomu nestačí, ale večeře v restauraci a drinky v baru vám lezou do peněz, organizujte pravidelné setkání právě u vás doma! Pokud zveme pár, dávám si záležet na každém detailu, ale pokud zveme větší skupinu lidí, klidně uvařím jen hromadu těstovin. Nebo ještě líp, těstoviny si uvaříme společně! Stačí k tomu jen pořádný hrnec a pár kvalitních surovin, které seženete po cestě z práce. Pokud máte na starosti jídlo, poproste kamarády, ať se postarají o pití. Ty nejlepší srandu jsem v poslední době rozhodně nezažila na party, ale doma s přáteli.

Zapojte rodinu

Od té doby, co naši vědí, že se letos chystáme do Nepálu, jsou dárky na Vánoce a narozeniny easy pro všechny strany. Rodiče už se netrápí vybíráním těch správných ponožek (ani jedny vánoční ponožky samozřejmě nenosím), nehledají v běžných drogeriích bio kosmetiku (dost často marně) a nemusí se nás dokola ptát, co bychom potřebovali. Vyřešeno. Možná se vám peníze místo dárků příčí, ale já mám radost, že nedostávám žádné zbytečnosti a rodiče těší, že nám můžou přispět na velký zážitek. Win win. Pamatujte si jen jedno. Buďte konkrétní. Nechtějte peníze na cestování a na zážitky, ale podělte se o své sny a dejte rodičům najevo, že proto sami něco děláte. Ať vědí, že se skutečně podílí na události, která vám bude dělat radost. A ať je jasné, že u vás peníze nekončí jako v černé díře, ale budou využity tak, jak jste se domluvili.

Zkuste 52 týdenní výzvu

Chcete bezbolestně ušetřit víc než 27 000 korun za rok? Zkuste roční výzvu časopisu Forbes a jejich motivačního serveru Jak být lepší. Stačí si každý týden odkládat o 20 korun víc. Začínáte dvackou, končíte tisícovkou. Zvládnete to? Já jdu do toho!

Privacy Preference Center