Začalo jaro. To meteorologické právě dnes, na astronomické si musíme ještě 3 týdny počkat. I když se nejspíš ještě ochladí, příroda už nám dává jasně najevo, že zima je na ústupu a vegetace v plném rozpuku. Možná už jste si do vázy nasbírali první kočičky, v trávě jste zahlédli mladé zajíčky, ráno vás začínají budit ptáci a slunce už na nás svítí nějakých jedenáct hodin denně.

Než ale vstoupíme do etapy, kdy světlo skutečně přemůže tmu a nastoupí období plné pozitivní energie, je potřeba ještě prožít čas, který zkouší naši vnitřní sílu. Třeba jste si na sebe v posledních měsících ještě neudělali tolik prostoru, kolik byste skutečně potřebovali, neponořili jste se dostatečně hluboko a nenašli jste to, co ve vás zapaluje oheň. Proto než slunce přejde z jižní polokoule na severní a nastane jarní rovnodennost, pojďme naši mysl ještě trochu potrápit. Vědomě si pojďme vytvořit vlastní cestu, po které budeme v následujícím čase kráčet. Je skutečně jen na nás, jaký bude náš život a jak budou plynout naše dny. Nenechme se ovlivňovat vnějšími vlivy a buďme zodpovědní sami za sebe.

Pokud máte pocit, že už jste doma příliš dlouho a že už nevíte, jak v sobě probudit nadšení pro maličkosti, sepsala jsem pro vás seznam 21 činností, kterým se můžete věnovat i v těchto dnech.

Mysleme na tu příležitost, kterou jsme teď všichni dostali a jednejme tak, abychom za těch 21 dnů lockdownu mohli tomuto času skutečně poděkovat.

Bez vnějších vlivů nám totiž půjde snadněji určit směr, kterým chceme jít.

Začněte se starat o svoje rostlinky

A tím nemyslím, že byste je měli začít zalévat jednou za týden. Zkuste se jim opravdu věnovat. Určete jejich název, dohledejte si, na jakém stanovišti jim bude nejlépe a zjistěte, kdy byste je měli kropit. Spoustu skvělých informací a poradnu najdete na webu Pokojovky, právě teď si navíc můžete před objednat jejich druhou knížku, která vám s péči rozhodně pomůže.

Pusťte harmonii do svého života

Jako malá holka jsem hrála na flétnu a na klavír, ale tehdejší styl výuky, kdy jsem vnímala jen spoustu pravidel a příkazů, ve mně udusal veškerou chuť na vlastní tvorbu. O to víc mě teď ale baví hledat jiné způsoby, jak dostat kouzlo zvuku do svého života. V Nepálu jsem si pořídila tibetskou mísu, máme doma zvonkohru koshi v elementu vody a právě mám půjčenou kalimbu a sansulu. A když si doma jen tak hrajeme, rozhodně jsou to ty nejharmoničtější okamžiky dne.

Pořiďte si mikro zvířátko do kuchyně

Tibi krystaly seženete třeba v Esce, kvásek vám rádi věnují pekaři z kavárny Alf & Bet, tibetskou houbu na výrobu kefíru seženete třeba na Marketplace. Naučte se péct chleba z kvásku (je tady ještě někdo, kdo to během loňského jara nezkusil?), pořiďte si kombuchu nebo zkrátka kvaste o sto šest. Teď je ten správný čas na experimenty v kuchyni, které vyžadují dohled nebo delší čas.

Vytvořte si domácí spa

Už ani nevím, kdy naposledy jsem si posteskla, že mi chybí sauna nebo masáže. Relaxovat totiž můžu i doma, stačí mi k tomu jen klid a pár pomocníků. V poslední době jsem si pořídila jadeitovou destičku pro guasha, přírodní kartáč na suchou masáž na rozproudění lymfy nebo lávové kameny. Díky těmhle drobnostem se mi daří o sebe lépe pečovat, zapálím svíčky, tyčinky, pustím meditační hudbu a odpočívám. Minimálně jednou týdně, je to slast!

Zajděte si na východ a západ slunce

I když máme omezené možnosti, nevadí, určitě v blízkém okolí najdete kopec nebo místo, odkud se vám sluníčko podaří pozorovat. Přivstaňte si (slunce teď vychází jen chvilku před sedmou) a nabijte baterky u rozbřesku slunce. Ten pocit za to stojí, ať jste kdekoli, nemusíte hned stát na Sněžce. A když pak ve stejný den stihnete i západ… Dovedete si to představit? Tak běžte na to!

Udělejte marmeládu z citrusů

Právě teď jsou pomeranče i citrony v sezóně, tak vypátrejte ty nejlepší (ideálně bez chemického ošetření) a vyrobte si kandovanou citronovou kůru do perníku nebo pomerančovou marmeládu k sýrům a palačinkám. Já si objednávám citrusy od Antonise z Řecka prostřednictvím Výdejny chutí, právě teď se objednává další várka, tak přihoďte pár kilo i vy.

Hýbejte se

Přesně 21 dnů potřebujeme k tomu, abychom si k nějaké činnosti vytvořili návyk. Začněte běhat, dělat stojky, ranní protahování, kotrmelce, cokoli vás napadne. Online lekce nabízí i můj milovaný Pohyb je život, já chodím na dvouhodinové ZOOM lekce třikrát týdně, ale dá se vybrat i méně náročná dálková forma studia.

Staňte se mistry jednoho jídla

Vyberte si, v čem se chcete zdokonalit, a pilujte. Hledáte tu nejlepší svíčkovou omáčku? Vaječnou omeletu? Nebo bábovku? Právě teď si najděte čas na to, abyste konečně vybrali ten správný recept na nejlepší bábovku pod sluncem. Vybírejte třeba v receptech Kitchenette, ta má celkem 14 receptů na úžasné bábovky. Uvidíte, že radost bude mít i rodina nebo sousedi.

Upleťte jarní věnec

I to nejšedivější houští v sobě může skrývat poklady. Nasbírejte si větvičky, které vám v teple domova časem vypučí, a upleťte si z nich jarní věnec. I podivný šišoid vám udělá radost, hlavně, že bude váš!

Naučte se přijímat svoji menstruaci

Přemýšlely jste někdy nad tím, jak vaši menstruaci ovlivňuje měsíc a jeho fáze? Víte, proč může být menstruace bolestivá? A není na čase vyzkoušet i další alternativy menstruačních pomůcek? Pokud máte své dny před sebou, přijměte je tentokrát jako dar a naučte se skutečně vnímat své tělo. Vyzkoušejte menstruační kalhotky (dají se koupit už i v drogerii), najděte si informace o ženské cykličnosti, zkoumejte, co vám sedí a pozorujte svoje nálady.

Staňte se turistou ve vlastním městě

Nemusíme cestovat, abychom objevovali nové věci. Určitě máte ve svém okolí morový sloup, studánku, významný pomník, kapličku. Víte ale, k čemu dříve sloužili? Kdo je postavil? Projděte si svoje město a vnímejte štíty domů, pamětní desky a přečtěte si všechny turistické cedulky, které cestou potkáte. Možná budete překvapeni, kolik vaše město skrývá pokladů.

Studujte filmy

Taky občas bezmyšlenkovitě pouštíte film jen proto, že vám ho Netflix doporučí? Vybírejte vědomě a předem si určete, co vás doopravdy zajímá. Já jsem filmovou vědu vystudovala a ze všeho nejvíc mě během vysoké bavilo koukat na kolekce. Zkuste třeba filmografii Pedra Almodovara nebo skandinávské filmy. Kolekce a témata můžete hledat třeba na Aerovodu.

Zkuste obličejovou jógu/gymnastiku

Každý měsíc se spoléhám na svoji kosmetičku a pokaždé, když vycházím ze salónu, mám pocit, že jsem omládla o pár let. Poslední měsíce ale tuhle euforii nezažívám a je čas vzít péči o obličej do vlastních rukou. Předpokládám, že víte, jak se starat o svou pleť, ale schválně, kdo z vás cvičí i obličejové svaly? Youtube je plný videí, tak si protáhněte ráno v koupelně a věnujte 10 minut svému obličeji.

Najděte tu nejlepší kavárnu v okolí

Na Praze 7 jsem chodila prakticky jen do Cobry, na Praze 6, kde právě bydlím, mě zase potkáte jen u Kafematu. Přitom v okolí je tolik kaváren, kde by mi mohlo chutnat cappuccino! Nebloumejte jen tak okolím, sepište si všechny podniky, které v následujících týdnech chcete vyzkoušet, a každou procházku zakončete dobrotou z podniku, který jste ještě nevyzkoušeli. Kavárnám to pomůže a vy se ven budete těšit ještě o kousek víc.

Naučte se konečně poznávat ptáčky

Tak schválně, kolik druhů bezpečně rozeznáte? A poznáte je i podle zpěvu? Najděte si krmítko v přírodě, kam budete pravidelně chodit přikrmovat, a zkuste určovat druhy, které se na místo pravidelně slétají. Nápomocná může být třeba Česká společnost ornitologická, která připravuje i mraky videí.

Pořiďte si afirmační karty

Právě teď bychom měli přijímat co nejvíce pozitivních sdělení, která můžete najít třeba na afirmačních kartičkách. Najděte si balíček, který vám bude vyhovovat, nebo si je vyrobte. Na mě fungují afirmace zcela spolehlivě a dokážou rozzářit i ten nejchmurnější den. Tak se taky nalaďte na pozitivní vlnu a inspirujte každý den!

Podcast a procházka

Pokud se neradi procházíte sami, pusťte si společnost do uší. Pro mě je každá procházka obohacující hned dvakrát. Hýbu se na čerstvém vzduchu a k tomu přijímám informace, které zrovna potřebuju. Nejraději si do uší pouštím Balanc, Za hranici fitness nebo Piarko. A když potřebuju podpořit v dobré náladě, dám si Radio Ivo nebo jauuu PS: to bolelo.

Mějte doma suroviny, ze kterých vždycky vykouzlíte skvělou večeři

Základem spokojené domácnosti je pro mě plná spíž. To poslední, co chci každý den řešit, jsou nákupy, takže mám seznam věcí, které u mě nesmí nikdy chybět a koupím je zkrátka jednou za čas. Když doma budete mít červenou čočku, belugu, špaldové kroupy, celozrnné těstoviny, červenou rýži, pohankové nudle, cizrnu i fazole, stačí pravidelně doplňovat čerstvé suroviny a oběd pak vytvoříte raz dva. Sepište si, co máte rádi a pak vyrazte na nákup do Bezobalu.

Zlepšete se v tom, co vás baví

Na mém nočním stolku teď leží Podbrdské ženy a Šikmý kostel, ale taky jsem zrovna dočetla Umění být zdráv a chystám se na Posvátnou prostitutku. Tím chci říct jediné, nezapomínejte prokládat beletrii odborným textem. Čtěte o principech hry s dětmi, o vermutech, zkoumejte pohyb, psychologii, sexualitu, marketing, cokoli vás napadne. Odborný text navíc vyžaduje větší míru pozornosti, tak proč nevyužít čas, který zrovna máme?

Pořiďte si šaty snů

Vykašlete se na další tepláky, vyndejte z imaginárního košíku pohodlnou mikinu a vůbec, přestaňte si krátit čas virtuálním nakupováním. Najděte si střih, do kterého se zamilujete, prozkoumejte, které barvy vám sluší. Přemýšlejte o materiálu. A konečně si nechte ušít šaty, které budou jen a jen vaše. Rezervujte si čas švadlenky na dobu, až bude možné se potkat. A do té doby si vytvořte mood board, ze kterého pak společně vyčarujete kousek, který budete mít v šatníku ze všeho nejraději. Já se těším na ty svoje z dílny Cesmín.

Buďte sami (se) sebou

Nesmutněte z toho, že nemůžete vídat své blízké a svou rodinu. Zaměřte svou pozornost sami na sebe. Poslouchejte se, pracujte méně, více odpočívejte. Dělejte věci tak, jak si přejete vy. Právě teď je mnohem jednodušší stát se skutečným pánem svého času. Vše je utlumeno přesně tak, abychom konečně začali slyšet sami sebe. Najděte se. Naučte se čerpat energii ze sebe samých. To je vlastnost, kterou pak budete oceňovat po celý zbytek života.

Privacy Preference Center