Právě dnes, 20. března 2020, přechází slunce z jižní polokoule na severní a slavíme okamžik, kdy je den roven noci. Nastává vzácná chvíle rovnováhy, po které nastoupí období plné pozitivní energie. Dny se budou až do letního slunovratu prodlužovat, přichází čas plný života, vášně, odvahy a plození. Abychom se ale do tohoto období mohli vydat, je potřeba tomu předchozímu nejprve poděkovat. Naposledy se ohlédnout za časem temna, který zkoušel naši vnitřní sílu. A před vstupem do etapy, kdy světlo přemáhá tmu, očistit sebe, domovy i své nitro.

Očišťujících rituálů je spoustu, během jarní rovnodennosti ale vaším pomocníkem bude především voda. Pokud se nacházíte v blízkosti potoka, bude ideální ranní koupel, ti méně odvážní mohou do řeky ponořit alespoň nohy po kotníky. Zapomněli jste se v zimě otužovat? Pak se každý z nás může alespoň projít naboso v ranní rose. Vstaňte ještě před východem slunce a na vyhlídku se projděte bosky. Po cestě pak v duchu přemítejte o tom, čeho se ve svém životě chcete zbavit. Vše pak nechte rozplynout s prvními slunečnými paprsky.

Cestou domů si pak nezapomeňte nasbírat květiny a byliny spojované s jarní rovnodenností. V tomto období neuděláte chybu se žlutými narcisy, hodí se kočičky, můžete posbírat i zlatý déšť nebo fialky. Příroda se právě teď probouzí k životu, jarní posly tak najdete na každém kroku. A z napučených větviček pak můžete uplést věnec, který nezapomeňte ozdobit pentlemi. Váháte-li jakou barvu zvolit, k jaru se hodí pastelové odstíny žluté, růžové a zelené.

Nezapomeňte také očistit své domovy. Je to balzám nejen pro vaši domácnost, ale také pro vaši duši. A až budete s jarním úklidem hotoví, zapalte svíčky a vykuřovadlo, právě teď se hodí použít šalvěj bílou, která vám pomůže vyhnat všechno zlé.

K oslavě Ostary, jak se jarní rovnodennosti říká podle Keltského kola roku, se také běžně peče sváteční pečivo, ve kterém se nešetří medem, máslem, vejci ani tvarohem. U nás se peče sváteční challah, tedy sladký chléb z kynutého těsta, jako náplň můžete použít sušené ovoce nebo skořici.

Symbolem svátečního dne je pak vejce, které představuje znovuzrození a život. Symboly plodnosti se odpradávna barvily červenou barvou (odtud i pojem kraslice, odhadnete spojitost?), nabarvené vajíčko můžete darovat muži, se kterým chcete založit nový život. Právě z těchto starodávných tradic vychází také klasické velikonoční mrskání, dříve se muži dotýkali proutkem žen a jejich vnitřní strany stehen a nešlo o nic víc než oslavu plození. Právě s Ostarou se pojí spoustu rituálů k početí, takže pokud je vaším záměrem stvořit nový život, zkuste položit pod strom to nejhezčí jablko, další symbol plodnosti, a správně si přát.

A hlavně nezapomeňte, že jedná o svátek plný radosti, oslavy životní energie a ohně v nás, tak si  připijte červeným vínem, symbolem krve a života. Využijme tu sílu, která teď pomalu začíná klíčit v každém z nás k tomu, abychom si ujasnili své touhy. Právě teď máme ideální čas k ponoření se do svého nitra. Možná se nám teď lépe než kdy jindy podaří najít skutečně to, co v nás zapaluje oheň a v odpouštění od vnějších vlivů nám půjde snadněji určit to, za čím si chceme jít. Zkrátka udělejme v našich životech prostor pro něco nového a ukliďme si nejen doma, ale také v našich srdcích. A buďme odvážní. Právě teď totiž skutečně platí, že jak zasejeme, tak sklidíme.

Pokud jste na místě, kde můžete zapálit oheň, sepište si na papírek, čeho se chcete zbavit. Svitek potom vhoďte do ohně a spalte. Jakmile oheň dohoří, vezměte si domů uhlík, který vás po zbytek roku bude chránit svou mocí.

Privacy Preference Center