Živě si pamatuju začátek druhého trimestru. S odchodem těhotenských nevolností totiž přišla panika, že nemám ani ponětí o tom, co miminka potřebují a začala jsem obvolávat kamarádky a rodinu s tím, co bych měla koupit. Každý vám sice řekne, že toho miminko moc nepotřebuje, ale když jsem pak viděla ty seznamy, dělalo se mi mdlo. Spací pytel? Odsávačka? Kojící polštář? Netušila jsem, kde začít a bála jsem se, že to nikdy nedáme dohromady. Takže jsem vyrobila excelovou tabulku i s předpokládanými výlohami, nasdílela ji muži a pro jistotu začala všechno shánět hned. A ve třetím trimestru tak vážně měla velikou radost, že mám to nejnutnější po kupě a můžu se soustředit už jen na vychytávky a sama na sebe.
Začněte s předstihem
Jedna z mých nejdůležitějších rad? Co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Upřímně si nedovedu představit, že bych nechala shánění všeho na poslední trimestr. Nejen, že by mě to stresovalo, ale díky časovému presu bych se rozhodně nákupům nevěnovala s takovou pečlivostí, s jakou bych chtěla. Jasně, můžete kliknout na spešl e-shop s dětskými věcmi (kterých jsou opravdu mraky) a nakoupit tam úplně všechno a za pár dnů budete mít vybavení doma. Pokud se ale jen trochu zajímáte o tuhle planetu, řešíte materiály a nejste milionáři, tak to nedoporučuju. A navíc, v druhém trimestru jsem měla energie na rozdávání. Teď jsem vážně ráda, když ze svého seznamu úkolů zvládnu odškrtnou jednu věc, i když se jedná třeba jen o převlečení postele.
To okolo
Možná si myslíte, že miminko potřebuje pár přípravků na tělíčko a něco málo oblečení. Omyl. Tou největší položkou jsou samozřejmě ty věci okolo, které vám na začátku vůbec nedojdou. Nákup tak doporučuju rozložit do více měsíců, protože je to vážně investice, i v případě, že nakupujete z druhé ruky. Co jsme pořizovali my?
Červená žárovka
Možná vám to na úvod přijde jako nepodstatná položka, ale miminko po narození nemá nastavený cirkadiální rytmus, takže je potřeba být od začátku dobrým učitelem a rozhodně při nočním kojení nerozsvěcovat klasickou lampičku. Ať je vaše žárovka sebe slabší, je potřeba odfiltrovat zelenou a modrou složku, což umí třeba žárovka Vitae od Hynka Medřického. V ložnici tak máme v lampičce právě tuhle. A k ní mám jednu přenosnou lampičku, pro případ, že bych v noci musela třeba do koupelny. Vzhledem k tomu, kolik žárovka stojí, je dobré s ní na vašem seznamu počítat.
Kočárek
Zatím nemáme žádný, ale v budoucnu koupíme Thule Urban Glide 2, v prvních měsících ale neplánujeme vozit, takže bychom rádi koupili rovnou sporťák bez korbičky. Jak to ale nakonec dopadne, se necháme překvapit, takže necháváme otevřené všechny možnosti. Je dost možné, že pro kočárek poběžíme jako první, zatím bychom se bez něj ale rádi obešli.
Autosedačka
Dali jsme na rady okolí a máme Cybex Aton 5. Já jsem se tím nechtěla vůbec zabývat, takže jsem nechala vše na svém muži. Autosedačku jsme koupili jako jednu z mála věcí novou.
Šátek
Dostal mě minimalistický Mom od Omnifera, kupovala jsem z druhé ruky na Vinted za zlomek ceny a rozhodně bych nepoznala, že je nošený. Ušetřila jsem tak spoustu peněz a jako bonus získala šátek, který je vynošený, což je plus.
Nosítko
Budeme vybírat po narození miminka ve Zkus nosítko. Na Žižkov jsme sice do poradny dorazili už s předstihem, ale paní prodavačka nám bez miminka nosítko nechtěla prodat a doporučovala, ať přijdeme s mimčem, že si rozhodně vybereme lépe. Bereme na vědomí a dorazíme tedy později. Mně se moc líbí vzory Sestrice, ale nebráním se ani doporučované Fidelle. Uvidíme!
Postýlka, matrace, prostěradlo
Postýlku máme podobně jako všichni ostatní jen na odkládání věcí a jako zábranu. Neplánujeme do ní miminko ukládat, ale chtěla jsem mít vedle postele další plochu, pro jistotu, ať celou noc neřeším, že mi miminko vypadne z postele. Postýlku mi darovala sestra, po dvou dětech, ale vypadá jako nová. Kdybych ji kupovala, rozhodně z druhé ruky. Prostěradla jsem koupila bavlněná v Ikea.
Spací pytel
Pokud sledujete profily věnující se spánku dětí na Instagramu, tak jste se stejně jako já dozvěděli, že do postýlky nepatří mantinel, plyšáci, roztomilý polštářek ani přikrývka. My jsme pořídili větší spací pytel, je zimní a má odepínací rukávy, věřím, že nám vydrží dost dlouho. Budete-li spací pytel kupovat i vy, nezapomeňte sledovat výhřevnost, ať miminku není zima. Spací pytel jsem sice koupila nový (byla to úplně první věc, co jsem pořídila a chtěla jsem si udělat radost na Festivalu Mini), ale dneska bych pro nákup opět běžela na Vinted, kde seženete všechny možné materiály i velikosti za zlomek původní ceny.
Zavinovačka
Tady jsem bohužel udělala botu, kupovala jsem dříve, než jsem si o tom něco načetla, takže mám zavinovačku s vlněnou výplní. Je z druhé ruky za pár set, ale dnes bych koupila bezpečnější rychlozavinovačku. Nedoporučuje se ani peří, takže než do tohodle kousku zainvestujete, nebuďte jako já a pozorněji čtěte.
Kojící polštář
Pořídila jsem Kojkoj s výplní z borovice zirben a byla to jedna z nejlepší investic. Milujeme ho doma všichni (včetně koček), takže jakmile opadne tohle miminkovské šílenství a budeme kupovat věci i pro jiné členy domácnosti, rozhodně pořídíme polštáře i pro nás. Původně jsem si koupila ještě polštář s pohankovými slupkami, ale ten je opravdu hodně těžký (má pár kilo), takže jej aktuálně nepoužíváme. Piliny jsou praktičtější a navíc úžasně voní!
Komoda
Doporučuju pořídit hned na začátku, ať máte všechny ty miminkovské věci kam dávat. Já jsem chtěla šedou Hemnés z Ikea, kterou jsem nakonec sehnala za 500 Kč na Sbazaru. Vyměnila jsem jen úchytky, protože jsem v HM Home sehnala ty nejroztomilejší ve tvaru medvídků (a ano, ty úchytky stály víc než komoda, ajaj). Komodu jsem vyleštila včelím voskem a bude ještě dlouho sloužit. Plus se do ní opravdu vejde všechno, co jsem potřebovala.
Hojdavak
Na začátku těhotenství jsem měla pocit, že bez houpátka nepřežijeme. Kdybych se rozhodovala dnes, asi bych si počkala na čas po porodu. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně v tělocvičně nám ve stropě zbyla jedna volná karabina, takže až bude táta cvičit, může jednou rukou houpat. Opět kupováno z druhé ruky na Vinted, bez známek používání.
Vanička
Mamka uchovávala více než 30 let tu po mně, takže ji máme, ale už teď mě rozčiluje, kolik prostoru zabírá, tak uvidíme, jak dlouho nás bude bavit ji posouvat z jednoho místa na druhé. I když rozumím tomu, že miminku bude v menším prostoru příjemněji a taky ušetříme vodu. Od kamarádky jsem zdědila ještě takové minimalistické froté lehátko do vany a to se teď zdá praktičtější.
Deka
Doma už jsem dávno vyměnila umělohmotné přikrývky za vlněné a bavlněné, takže budeme používat ty, které už jsme měli. Od sestry jsem dostala ještě jednu menší bavlněnou a vypadá prakticky. Ale věřím, že stejnou službu vám udělá i ta, kterou máte doma a že není potřeba nic moc spešl kupovat.
Přebalovací podložka
Mamka mi ušila dva kousky podle návodu z Ababu, jako výplň použila starou vlněnou deku a na vnější část mušelín. Nechtěla jsem nic z plastu a umělých hmot a najít přebalovák z čistě přírodních materiálů se mi nepodařilo, takže máme vlastní. Ale opět věřím, že se dá přebalovat na kousku pleny, že není nutné mít speciální kousek.
Hrací podložka
Podobně jako u přebalováku, chtěla jsem se vyhnout umělému vatelínu uvnitř, takže zbylou starou deku a mušelín jsem předala kamarádce a nechala si ušít jednoduchou podložku, která se dá navíc zavázat a použít jako zavinovačka. Ideál! A stejně tak si nemyslím, že je potřeba. Ale já si nemohla pomoct a prostě jsem takovouhle kravinku hrozně chtěla. Počítejte s tím, že se těmhle výstřelkům nedá úplně vyhnout .)
Muchláček a kousátko
Vyrobila jsem si vlastní z mušelínu, během šití nám zbylo spoustu odřezků látky, kterými jsem vyplnila medvídkovskou hlavičku. A zbytek je super jednoduchý. Kousátko je zase dřevěný kroužek s kouskem látky. Nic to nestojí (zatímco kupované kousky jsou šíleně drahé).
Kolotoč a hrazdička
Opět si vyrábíme vlastní. Můj muž základ podle předlohy z Pinterestu, já plstím ozdobičky. Neříkám, že nás to nestálo nervy, ale těší mě to.
Židlička Stokke Tripp Trapp
Protože víme, že tuhle židličku využijeme na maximum, chtěli jsme ji mít doma od začátku. Zatím ji máme nastavenou na dospěláckou velikost a slouží jako sezení pro návštěvy u jídelního stolu. Ideálně bych se chtěla vyhnout nákupu novorozeneckého setu, který se na židličku dá připnout, takže ten doma nemáme, ale pokud bychom měli pocit, že set nutně potřebujeme, zapátrám na Vinted a vím, že tam obratem seženu. Ale už nebudu muset řešit nákup židle, která je vážně drahá. Pokud byste měli pocit, že se židlička nevyplatí, tak jen dávám vědět, že tu naši jsme dostali od známých po dvanácti letech každodenního používání a nejeví žádné známky opotřebení… Takže s klidem nakupujte i starší kousky, věřím, že budou dlouho sloužit.
Mytí, přebalování, kosmetika
Snažím se být minimalistická a rozhodně nepořizuju žádné mycí gely, pěny do koupele, speciální vatové tyčinky, plnou lékárničku a další věci, kterými se to v doporučovaných seznamech jen hemží. Věřím, že miminko si vystačí s vodou, takže máme opravdu jen základ.
Perlan
Netkaná textílie, kterou budeme používat místo jednorázových vlhčených ubrousků, stačí namočit do vody.
Teploměr do vody
Já sama miluju horkou vodu a co snesu já, snese málokdo. Takže vím, že co je pro mě akorát by rozhodně nemuselo být bezpečnou hranicí pro miminko. Koupila jsem v drogerii.
Pratelné hadříky na omývání
Zapomněla jsem na ně při šití s mamkou, takže jsem několik mini ubrousků koupila, větší, které se dají použít i jako žínka, jsem sehnala v Ikea. Teď jich mám cca 20 kousků a věřím, že s touhle zásobou a perlanem se vyhneme jednorázových vlhčeným ubrouskům.
Hypoalergenní prací prášek pro děti
My jej teď používáme na všechno prádlo, nechtělo se mi rozlišovat praní pro nás a praní pro mimčo, takže poslední měsíce už pereme v dětském. Zkoušíme různé značky, ale opravdový test přijde až s narozením miminka, takže zatím nic nedoporučím. V souvislosti s pracím gelem rovnou dávám vědět, že jsme si nakonec pořídili i novou pračku, která má parní program. Není to samozřejmě nutnost, ale mám radost, že je nová pračka extra tichá a pára zbaví prádlo alergenů.
Krém a hydrolát proti opruzeninám
Pořídila jsem si zinkovou mastičku, k ní pak budu používat levandulovou květovou vodu, která neobsahuje žádný alkohol (na to dejte pozor, pokud je hydrolát mimo lednici, alkohol tam pravděpodobně bude)
Jednorázové pleny
Rozhodně je časem vyměníme za ekologické látkovky, ale na začátku se nechci zbytečně stresovat, tuším, že na úvod budu mít dost jiných starostí, takže si ulevuju a první týdny až měsíce zvládneme s jednorázovýma. Kupuju vždy eko varianty, doma teď máme asi 7 různých značek a budeme testovat.
Látkové pleny
Pár starých plen měla ještě moje máma, zbytek jsme společně ušily. Koupila jsem různě barevný mušelín a pak jsme jen stříhaly všelijaké velikosti a šily. Ušetřilo mi to spoustu peněz (nervů bohužel ne, ale teď už na ten společně strávený čas vzpomínám s láskou). Aktuálně mám asi 20 kousků.
Ručník
Stejný příběh jako u plen, ušily jsme je spolu s mamkou, oproti plenám jsme jen stříhaly větší čtverce a do rohu vždy přidaly trojúhelník, aby vznikla kapucka. Mám jich pár.
Kartáč na vyčesávání a na vlásky
Měla jsem dvě podmínky, dřevěnou rukojeť a přírodní štětinky. Opět nic umělého.
Dětský olejíček
Pořídila jsem měsíčkový, který se dá použít i na masáže bříška.
Gázové čtverečky
Jen pro jistotu, ať jsou v naší lékárně v případě ošetřování pupíku a očí.
Bílý jíl na pupík
Pokud by se nám nepodařil lotosový porod a chtěli ošetřovat pupík, máme namísto lihu připraven anti alergenní jíl. Za mě šetrnější varianta.
Odsávačka na hleny
Miminka neumí smrkat, takže je dobré mít tuhle vychytávku doma. Dlouhou jsem zvažovala, jestli typ na vysavač nebude moc velká síla, ale po čtení recenzí a vyptávání kamarádek jsem zvolila tuhle nejrychlejší variantu.
Nůžky na nehty
Původně jsem se nákupu chtěla vyhnout, ale přečetla jsem si, že není ideální stříhat nehtíky miminka stejnými, jaké používá celá rodina. A když se nad tím zamyslím, dává to smysl.
Dudlík
Opět věc, kterou používat nechci, v případě krize ale chci mít dudlík po ruce, věřím, že mi to může zachránit nervy, takže jsem koupila 2 kousky Bibs pro miminka od narození. Pokud nevyužijeme, bude to ideál. Vzala jsem k nim rovnou i krabičku na přenášení.
A co na sebe?
Máme zimní miminko, takže jsem kupovala spíš teplé věci a dbala jsem hlavně na přírodní materiály. Tzn. nechtěla jsem kombinézu vycpanou umělým vláknem, ani roztomilé plyšové overaly z polyesteru. Nebylo to nejjednodušší, ale vždycky jsem nakonec sehnala. Ideální je za mě vlna a peří, pokud nakupujete stejně jako já z druhé ruky, dají se tyhle věci koupit za pár set. Kupovala jsem velikost 56 až 63, zbytek budu dokupovat později. Ideální je nemít věci přes hlavičku, je to praktičtější. A všechno jsem nakupovala po sadách na Vinted, pár kousků máme ze sekce second love Bou and Slun. Jasně, trvá to déle, ale jak už jsem psala, vše jsem pořídila během druhého trimestru a celkem to umocňovalo moje těšení. Měla jsem to jako večerní relax, sednout si doma k Vintedu a hledat poklady. Našla jsem vše, co jsem si vysnila, od vlněné čepičky až po capáčky z ovčí kůže. Protože neznáme pohlaví, pokoušela jsem se volit neutrální barvy, ale mám i pár úletů, třeba péřovou kombinézu jsem našla jen ve světle růžové. Původně jsem věcí měla méně, nakonec jsem dala na radu sestry a základních věcí koupila víc, ať nemusíme prát několik praček denně. Počty záměrně neuvádím, volte podle toho, jak moc chcete miminko převlékat, ale počítejte s tím, že denně můžete kvůli blinkání, čůrání a kakání měnit hned několikrát.
- body dlouhý rukáv
- dupačky
- tepláky
- pyžamo
- svetřík
- tenká čepička
- ponožky
- capáčky
- péřový overal
- vlněný overal
- vlněná čepice
- vlněné rukavice
- šátek
Nezapomeňte ani na své potřeby
Ani vy se neobejdete bez spousty věcí, tak je fajn na to myslet s dostatečným předstihem. Něco se dá navíc využívat už předem, takže značně snížíte cost per wear.
Kojící podprsenky
Pár jsem jich nakoupila už v těhotenství, ty moje mi přestaly být pohodlné, takže jsem rovnou vzala větší velikost a jsem spokojená.
Kojící tílka
Spousta maminek mi napsalo, že tílka jsou mnohem praktičtější, zatím mám sadu tří a rozhodně ještě pár kousků dokoupím, jsou opravdu super pohodlné a teď na konci těhotenství už nenosím nic moc jiného.
Župánky a kojící oblečení
V těhotenství jsem si nechala ušít jeden župan z mušelínu a jeden kimono set. Teď ke konci už se vlezu do málo čeho, takže jsem opravdu vděčná za těchto pár kousků, ve kterých se cítím dobře i doma. Věřím, že tyhle věci skvěle využiju i v šestinedělí, na dobu kojení jsem si pak pořídila oblečení od slovenské značky Linen Zoya. Takže investujte i sami do sebe. Raději před porodem, s rodičovskou už to taková sranda nebude.
Vložky do podprsenky
Na začátek jsem opět koupila jednorázové, ať na sebe nejsem tak přísná, jakmile se laktace trochu umoudří, věřím, že si vystačím s pratelnými. Ale o tom potom.
Kojící čaj
O tom jsem psala v předchozím článku o bylinkách, míchám si sama podle aktuálních potřeb. Zrovna teď, pár dnů před porodem, popíjím na doporučení porodní asistentky kopřivový čaj s citrónem.
Krém na bradavky
Mám lanolinový Purelan, protože se před kojením nemusí omývat.
Stříbrné kloboučky na bradavky
Po přečtení všech možných problémů a starostí jiných žen s kojením si kloboučky pro jistotu půjčuju od kamarádky, ať je mám doma v záloze na první dny.
Napářka
Pořídila jsem si smes předporodní, k porodu i po porodu. Ale zatím mě to moc nechytlo, tak uvidíme, jestli z bylinek nevyrobím spíše koupací směsi.
Jednorázové poporodní kalhotky
Zásobu mám, ale všichni radí nenosit a hlavně větrat. Vzhledem k tomu, jak moc mi vadí všechny umělé materiály, věřím, že je budu používat minimálně, ale jistota je jistota…
Menstruační kalhotky
Věřím, že až se dostanu z nejhoršího, tak postačí. Aktuálně mám 6 kousků od Snuggs a po té dlouhé době, co jsem je od poslední menstruace nenosila, se na ně fakticky těším.
Poporodní vložky
Mám asi 50 kousků, různé značky a velikosti. Zatím jsem rozbalila ty noční a z velikosti jsem byla opravdu hodně překvapená. Ale věřím, že za ně ještě budu ráda.
Termofor z třešňových slupek
Na nahřívání při porodu i po něm, na rozdíl od termoforu, který se plní vodou, je rozhodně příjemnější a lépe se s ním manipuluje
Pantofle do sprchy
Jsou potřeba do porodnice, takže jsem je zabalila. A nezapomeňte jedny zabalit i pro partnera!
Kojící noční košile
Hledala jsem dlouho, nakonec jsem koupila dvě klasické noční košile, které jsou na rozvazování nebo na knoflíčky. Vzala jsem větší velikost, ať se do nich vejdu i teď a nic jiného už na spaní nenosím.
Odsávačka na mléko
Mám manuální ze silikonu a u kamarádky v záloze elektrickou. Pokud bude potřeba, půjčíme si ji.
Krém na hemeroidy
Koupila jsem s propolisem, ale skvělý je i gel s dubovou kůrou. Použila jsem párkrát i během těhotenství, takže za mě je fajn mít tuhle vychytávku doma klidně i s předstihem.
Dubová kůra na sedací koupele
Bylinkových sedacích koupelí mám v plánu víc, ale dubová kůra je za mě must have.
Jednorázové podložky do postele
PA mi poradila, ať používám jednorázové podložky namísto vložek a kalhotek. Dokoupila jsem k nim ještě velké tmavé ručníky, ať mám jistotu. A na matraci jsem přidala ještě nepromokavou podložku, kterou nejspíš využijeme i u porodu. Ale o tom zase někdy příště…
Je toho dost?
Taky už máte pocit, že je toho potřeba sehnat opravdu hodně? Mně se zdá, že poslední měsíce opravdu jenom nakupuju a nakupuju. Jasně, nejspíš by se ten seznam dal ještě zúžit, na druhou stranu, myslím, že spoustě věcem jsem nakonec odolala. Neplánujeme mít chůvičku, zavrhli jsme monitor dechu, nepořizovali jsme hnízdečko, nemám ten super fotogenický košík na miminko. Když nepořizujeme kočár, logicky nepořizujeme ani fusak. A tak dál. Ale věřím, že většinu z uvedených věcí zkrátka využijeme. Nebo se pletu? Pokud mi něco chybí, nebo jsem něco pořídila úplně zbytečně, dejte mi vědět, já už s tím sice nic neudělám, ale můžete inspirovat jiné maminky, které vaši radu třeba ocení.
Seznam je to pěkný a vyčerpávající! Máte určitě vše i nadstandardní.
Šátek MOM mám taky a je teda boží, na vinted nebyl růžový a tak jsem vzala nový a nelituju. Asi nejlepší kousek do výbavy (a ty barety…). A Fidella pro manžela jakbysmet.
Za zbytečnost považuju velké vybavení lékárničky, většina věci rychle prochází. Jíl bych tedy na pupík nedávala, ve výsledku stačí voda, uchošťour a pořádná hygiena (ale lotos za zdravotníky ráj patogenů 🙁 )
A bez vložek a kalhotek teda ani ránu, přeci jen není žena po porodu stále v posteli, očistky taky rády gravitaci.
Nepromokavá podložka se hodí na celou matraci (ve formě prosteradla, nebo pod něj), ono obcas teče všechno možný všude možně :)) ale to se dá řešit i později.
Ale s kočárkem super nápad, sama ho moc nevyuziju, ale babičky jsou nadšený 😀
Aneb, hlavně klid, ono se to kdyžtak dokoupí a doveze během pár hodin, mimi chce stejně jen mámu 🙂 hodně štěstí!
Moje maminka je zdravotni sestra a prave s ni jsem konzultovala, co do lekarnicky, ona radila, ze nic nepotrebuju, ze pokud se bude neco dit, stejne pojedeme k doktorce a ona predepise spravne leky, takze do foroty opravdu nic nemame. Jil se mi hodil i do moji poporodni sici smesi a obecne se s nim pak da kouzlit, takze kdyz ho nepouzijeme pro mimco, bude jen dobre, rozhodne nebudu davat nic preventivne, jen v pripade nutnosti. Nepropustne prosteradlo mame, uz je na posteli .) Verim, ze bude skvele i do budoucnosti. A diky za recenzi satku, ja prave neznam nikoho, kdo ho ma, tak jsem rada!
Dobrý večer,
všimla jsem si purelanu na bradavky-on se sive doporučuje, ale není to zas taková hitparáda. Drží se v tom kvasinky a může se díky němu stav bradavek zhoršit.
“Krásně” to popisuji na webu mamily a doporučují výtažek z grapefruitového semínka (ředěný) a olivový olej. Mám vyzkoušeno a ragády se mi zahojily za 5 dní 🙏🏻 A s lanolinovou mastí jsem se dlouho trápila. A vlastně možná než purelan je lepší mít laktační poradkyni po ruce ❤️
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/
Děkuju moc za komentář, Dominiko, to jsem vůbec netušila! Všude čtu, jak je Purelan skvělý, takže jsem ho automaticky vzala taky. A nejste jediná, kdo se ozval!
Naše dula naštěstí poradí i s laktací, tak uvidíme, držte palce!
Mne se ten seznam moc libi a prijde mi docela dost vystizny a bez “zbytecnosti”. I kdyz to je individualni. Nejvic se mi libi forma, jakou jste spolecne davali veci dohromady. Vinted miluju a ted na rodicovske nenakupuju uz jinde. Pokazde me fascinuje, jak kvalitni a zaroven dostupne kousky se tam daji najit. Zidlicka Stokke ma i u nas sve misto a je to urcite super inestice na dlouhe roky, je to na ni zkratka videt. No a za hojdavak bych nejradsi udelila Nobelovu cenu, my jsme ho meli pujceny od kamaradu a neskutecne nam pomohl v prvnim 1/2. Miminko nechtelo pres den spat nikde krome kocarku nebo hojdavaku. A ja jsem vybavu porizovala az po narozeni dcerky a da se to zvladnout i behem par dnu. Ja jsem to celkove odkladala na 3.trimestr, jenze mala se narodila uz ve 30.tt, takze jsem pak vse objednavala z nemocnice. Nez jsme za 2 mesice sly domu, tak tam bylo uz vse potrebne :). A melo to celkem i vyhodu, ze jsem vlastne uz vedela, co na peci o miminko budu potrebovat a radila jsem se tam s maminkama, co jsme spolu bydlely a diky tomu jsem nekoupila zadnou zbytecnost. Ester, preji krasne finale i vyvrcholeni tehotenstvi a bude to krasne, kdyz se s nama obcas podelis v oblasti materstvi. Jsi neskutecne inspirativni. Dekuji.
Mila Katarino, dekuju moc! Hlavne za tu pasaz o hojdavaku, ja jsem o nem zacala trochu pochybovat a premyslet, jestli jsem neudelala blbost. Dam pak vedet, jak se osvedcil u nas!
A teda 30. tyden, to jste obe moc statecne!
Moc hezký seznam. U některých položek jsem jen kývala. Stokke židlička (taky jsem pořídila bazarovou), osobně teda nedám dopustit na novorozenecký set – pro mě skvělá možnost, jak se najíst a být zároveň s malým, byl neodložitelný a zároveň nesnesl nošení v šátku. Taky jsme dlouho využívali na jídlo, sedět začal celkem pozdě. Nosítko od Sestric mám už druhé a nedám na něj dopustit, opravdu jsou skvělé, ale taky bych počkala, až bude reálně potřeba. Vaničku jsem pořídila skládací stokke (větší velikost), klasickou bych neměla kam dát. Škrt ve mně dlouho odolával, ale nakonec je to jedna z nejlepších věcí, co jsem pořídila. Gázové čtverečky jsou univerzální, po odpadnutí pupečního pahýlu jsem z nich začala dělat mini tamponky, kterými čistím nos. Hodně sil a radosti do závěru těhotenství!❤️
Lenko, uz se mi ozvala kamaradka, ze mi novorozenecky set na zidlicku pujci, tak mam radost .) Diky za vase zkusenosti!
Hezký podvečer, seznam jsem zhltla jako malinu a nostalgicky tak zavzpominala na období dva roky zpět za což moc děkuji 🙂 (velmi mě zajímalo, co se v rámci aktuálních trendů změnilo). Jako zdravotník jsem měla v rámci svého šestinedělí velký respekt z infekčnosti očistků a případného přenosu infekce na bradavky během pravidelného sprchování. Doporučuje se mít dva oddělené ručníky, tedy zvlášť na horní a dolní polovinu těla. Těsně před porodem jsem dostala tip na dětské papírové ubrousky z DM, které jsou nejspíš primárně určené dětem, a tak jsou dostatečně velké, savé, netrhají se a jsou jemné (jsou v sekci plen, na obalu obrázek dítka, značka DM mám pocit). Nakonec jsem je velmi spokojeně používala celé šestinedělí po každé sprše na intimní partie a následně ihned vyhazovala. Komfort maximální (nemusela jsem po každé sprše resit špinavý/infekční ručník) a míra rizika přenosu minimální. Zpětně bych se zaměřila při přípravě více na to, jak si v šestinedělí co nejvíce ulehčit fungování okolo miminka a zpříjemnit si rekonvalescenci a nevyčítat si případně vlastní nedostatky. Například bych se vůbec netrápila s tím, že v prvních měsících miminka nepoužívám látkové pleny, jak jsem si původně naplánovala, jelikož jsem s nespavým a uplakaným miminkem byla ráda za každou tichou a klidnou chvilku k dočerpání energie. Ale podle vašeho seznamu tuším, že jste připravená velmi poctivě. 🙂 Moc vám přeji hezké a rychlé rozdvojení podle vašich představ a krásné první rodinné chvílky 🙂
Děkuju za zprávu, my právě nemáme moc ručníků a už jsem řešila, jak budeme řešit jejich spotřebu po častém sprchování. Ještě pošlu muže do DM, ať ubrousky pohledá, děkuju za tip!
Zkusila jsem se mrknout, jestli je mají stále v sortimentu a jsou tam – https://www.dm.cz/babylove-jednorazove-ubrousky-p4058172461835.html Bylo mi doporučeno, ať je nezaměním s kuchyňskými (což se manželovi nakonec stejně podařilo 😀), jelikož ty se po nasáknutí ihned trhají a jsou na kůži drsné, což tyto ne. Mějte se krásně a opatrujte se ❤️
Vinted je skvely, clovek tam najde poklady. Ja som bola rada za vela podedenych obleckov, nemusela som tolko prat. Este by som byt vami zvazila nejake spanie na terasu na cerstvom vzduchu. My sme mali taku vkladaciu tasku/korbicku do sportaka, v ktorej som malu davala pravidelne spat na balkon. Nemusela som zakazdym von na prechadzku. Uzivaj posledne dni. Cakaju vas krasne veci.
Díky, Viki! To spaní na terase ještě řešíme, taky bych si občas ráda ulevila, ale ještě jsem nevykoumala, v čem tam mimčo budeme posílat… Ale zatím se všechno vždycky nějak událo, tak ještě chvilku počkám, jestli se náhodou něco nevyvrbí samo .)
Dobrý večer,
ráda bych se podělila o svoji zkušenost ohledně kočárku a nosítka. Kočárek jsem chtěla hlavně houpací a s velkými koly. Nakonec jsem pořídila Inglesina Vittoria. Bez problémů jsem s ním jezdila po lese, přes kořeny, kameny, po polních cestách. Jsem moc ráda za výběr, protože syn dostal v 6 týdnech na cca půl roku abdukční peřinku a vzhledem k tomu, že byl už jako miminko veliký, rozhodně by se nám do úzké hluboké korby nevešel. Výběr kočáru nám nakonec pochválila i fyzioterapeutka, právě kvůli velikosti a odpružení (kočár, co se nedá houpat, je jako auto bez tlumičů). Když už syn sám seděl, koupili jsme Thule Glide (má větší kola než Urban Glide) a dokoupili k němu podnožku. S tímto kočárem jsem zatím spokojená, zvládne asi jakýkoli terén 🙂
Co se týká nosítka, hledala jsem různé recenze a zkušenosti jiných maminek. Koupila jsem si dle doporučení prodejce za více než 3.000,-, říkala jsem si, že na tomhle nebudu šetřit. Tatáž fyzioterapeutka, která mi pochválila kočár, mi vysvětlila, proč nosítko nepoužívat. Přikládám jeden odkaz, kde to vysvětluje. V případě zájmu o další informace ji najdete např. na FB, má i své webové stránky. Rozhovor s ní zde: https://plzen.rozhlas.cz/detska-fyzioterapeutka-prosim-nepouzivejte-nositka-pouzivejte-radeji-satky-a-8091452
Přeji vše dobré, Martina
Ahojky, krásný článek a myslím, že ho ocení nejen všechny budoucí maminky 🙂 Chtěla bych se zeptat, jestli jsi po porodu hned začala s cvičením? Docela se bojím o některé ženy, aby nemusely podstupovat třeba takovétozákroky, protože to včas nepodchytily a teď prostě ne a ne zhubnout 🙂 Určitě to ale půjde, jen je důležité vytrvat a hlavně se do toho nevrhat po hlavě 🙂