Ani letos vám neukážu dárky, pro které musíte do obchoďáku. Moje tipy nemusíte balit a v mnoha případech vás nebudou stát ani korunu. Přesto do nich musíte vložit mnoho. Svou energii a čas, radost z přírody a vůli k pořádnému dobrodružství. Máte? Tak jdeme na to!

Jsou dárky, které strčíte do poličky, sníte, rozbijete nebo odložíte, nebo ty, na které si budete dlouho pamatovat. Věřte mi, není nic lepšího než darovat společný čas. Když spolu něco prožijete. Výlet mimo svou komfortní zónu. Výzva, na které se budete podporovat. Nepotřebujete utrácet za letenky do exotických destinací, nemusíte bookovat fancy hotely. Stačí se pořádně dívat kolem sebe. Možná vám připadá divné darovat něco, za co jste nijak nezaplatili. Věnovat vlastnoručně vyrobenou kartičku, která nemá žádnou materiální hodnotu. Ale zkuste to. Třeba to letos bude jen jeden dárek z mnoha. A příště už třeba dopadnete jako já. Nebudete darovat nic než společné chvíle.

PS: Neřekla bych, že mě kvůli tomu má někdo z obdarovaných o něco míň. Spíše naopak.

Šumava na sněžnicích

Darujte třídenní zážitek na Šumavě. Nemusíte se bát velkého převýšení, hladu ani nedostatku ubytování, zato byste se měli připravit na nekonečně zasněžené pláně, občasnou samotu a na výlet, na který nezapomenete! Zkuste třeba trasu z Železné rudy přes Poledník, Modravu a Kvildu až do Vimperka. Řiďte se podle zimních map na mapy.cz a zaručuju vám, že si užijete parádní sněhové dobrodružství. A pokud nemáte sněžnice, nezoufejte, dají se půjčit třeba v Hudy.

Moravský vinný košt

Uznávám, pro tenhle výlet nebudete potřebovat odvahu ani speciální vybavení, ale kdo by pod stromeček nechtěl dostat výlet za krásou Moravy, jehož součástí je i neomezená konzumace vína? Seznam vinných akcí najdete tady.

Zimní bivak na Smrku

Jizerskohorský Smrk je ideálním cílem vašeho zimního výletu, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé, nachází se v oblasti tmavé oblohy, takže hvězdičky si tady opravdu užijete dosyta. A za druhé, až se nabažíte hvězd, můžete si ustlat přímo v útulně, která je součástí rozhledny. Dovnitř se vejde nějakých 15 lidí, ale přijďte včas, nikdy nevíte, koho tenhle skvělý nápad napadne taky. Nezapomeňte přibalit opravdu teplý spacák a termosku s čajem, noci jsou tu dost chladné. Zdá se vám to moc? Pokud byste se zdráhali vyrazit sami, sledujte JizerkyLove, kteří výlety za krásami Jizerek jednou za čtvrt roku organizují.

Dálkový pochod

15 kilometrů ujdete každou neděli, 25 kilometrů vám nedělá žádný problém, ale už vás někdy napadlo, že byste na jeden zátah mohli dát třeba dvojnásobek? 65 kilometrů, nebo dokonce stovku? Zkuste to! Vyberte parťáka, ideální trasu a zapište se do závodu. Inspiraci hledejte třeba na Wikipedii, podrobnosti pak hledejte na dalkovepochody.cz.

Brigáda na horské chatě

Schválně, kolikrát už jste od svých blízkých slyšeli, že jim chybí práce rukama? Tak jim ji nadělte! Netradiční dovolenou můžete zažít třeba v Krkonoších, odměnou vám budou sluncem zalité východy slunce, spokojená zvířátka, čerstvý vzduch, bolavá záda a horská strava. Zkuste Boudu Klínovka – právě tady každé léto organizují brigády. Sbalte kamarády a užijte si víkend na horském ranči!

Do Brd pod širák

Málokteré místo má večer takovou atmošku jako Plešivec. Kopec, který je opředen mnoha zajímavými pověstmi (doporučuju načíst ještě před výletem), je vyhlášeným trampským útočištěm, takže tady najdete spoustu spacích plácků i s ohništěm. Vyrazte hned po odchodu zimních mrazíků. Kdo říká, že byste nemohli vyrazit třeba rovnou březnu? V létě to zvládne každý, ale zkuste v příštím roce zakempovat ještě zjara. A když už tam budete, zapojte se do akce Keltský telegraf. Super zážitek pro celou partu!

Otužovací výzva

Mému klukovi neudělal žádný dárek větší radost, než obyčejný list papíru s prázdnými políčky, do kterých bylo potřeba pravidelně zapisovat každou studenou sprchu. Společné hecování stálo za to, dneska už se studené sprchy staly naší každodenní rutinou a věřte mi, není možné den začít líp!

Tour po tatranských chatách

Zapomeňte na předražené roubenky s vířivkou a vyrazte za opravdovým horským dobrodružstvím, ke kterému patří i trocha strohosti a nepohodlí. Užijte si palandy, borovičku a krásu Slovenska. Přespěte na Téryho chatě, Zbojnické chatě, Chatě při Zelenom plese nebo třeba na Chatě pod Soliskom. A nezapomeňte, že do Tater se nejlíp cestuje nočním vlakem. A to je zážitek sám o sobě.

Východ Slunce

Kdo by minimálně jednou za rok nevyrazil za tmy na kopec, aby se oblažil paprsky vycházejícího slunce? Na tuhle nabíjející činnost ale nemusíte čekat až do teplých letních dnů. Naopak. Měli byste vyrazit ještě v zimě! Nejen, že se déle vyspíte (takže k sobě můžete přizvat i spáče), ale i oblíbené vyhlídky budete mít nejspíš sami pro sebe! Zkuste třeba Králický Sněžník, ale v zimě se nemusíte bát ani Sněžky. Jen se teple oblečte, budete to potřebovat.

Přechod Českého ráje

Málokterá oblast je tak turisticky přívětivá, jako právě Český ráj. Stačí se napojit na červenou trasu, tedy na Zlatou stezku Českého ráje a pak víc než stokilometrový úsek slupnout naráz, nebo rozdělit do několika menších výletů. Já doporučuju vzít to na jeden zátah, nebudete litovat. Užijete si skály, hrady, lesy a vyhlídky do krajiny. A navíc, přespávat můžete v kempech, kterých po cestě potkáte hned několik. Přeneste se znovu do dětských let, uvidíte, že se vám to bude líbit! Tady malá ochutnávka.

Zimní sáňkování

Jste na sáňkování velcí? Ani náhodou! Vyzkoušejte pořádnou sáňkařskou trasu, ta na Černé hořevíc než 3 kilometry a můžete si ji projet i v zimě. Sáňky můžete mít vlastní, ale pokud je nevlastníte, dají se zapůjčit i na místě.

Na samotu na Rejvíz

Máte pocit, že je na horách přelidněno? Pak se vydejte na Rejvíz (perlu Jeseníků) – do míst, kde dost často nepotkáte ani živáčka. V okolí najdete tábořiště, bivaky, kempy i horské chaty, takže je na vás, jaký level komfortu si chcete dopřát. Doporučuju pro všechny, kteří si potřebují vyčistit hlavu a neočekávají nic než ticho a klid.

Českosaské Švýcarsko bez kompromisů

Už vás nebaví přelidněné vyhlídky a špatné služby v okolí Hřenska? Vydejte se za hranice, na německé straně si užijete skvělého servisu, jídla i více klidu. Kupte jízdenku na vlak do Bad Schandau a vyjeďte na společný jednodenní výlet k sousedům. Tipy na cestu najdete třeba tady.

Potřebujete s něčím poradit? Upřesnit trasu? Zkontrolovat vaše vybavení? Ověřit si, že výlet zvládne i vaše babička? Dejte mi vědět, ráda poradím!

Krásné svátky všem!