České Švýcarsko má téměř všechny předpoklady k tomu, aby bylo naší ideální výletní destinací. Je skvěle dostupné vlakem, z Prahy není daleko, každá stezka je krásná, takže s výběrem trasy nemůžete šlápnout vedle a výhledy jsou prostě dokonalé. Má ale jedno velké ALE. Zatím jsme nenarazili na místo, kam bychom se opravdu těšili za dobrý pivem, dobrým jídlem, nebo za příjemnou obsluhou. Zato na druhé straně hranice, v Saském Švýcarsku, se kromě dechberoucí přírody dočkáte taky úžasné pohostinnosti. Takže až příště budete vyrážet do našeho nejmladšího národního parku, popojeďte ještě kousek do Německa. Mám pro vás dva tipy na příjemnou sobotu.

Zimní varianta vs. letní varianta

Co si budeme nalhávat, Českosaské Švýcarsko je velmi oblíbeným místem na výlety, takže nejlepší doba k návštěvě je mimo hlavní sezónu. Zaručuju vám, že v zimě tady potkáte jen pár zbloudilců, takže všechny vyhlídky budete mít sami pro sebe. Chce to dodržet jen pár pravidel. Naplánujte si kratší cestu, abyste se do cíle dostali ještě před setměním. Vezměte si opravdu dobré boty, ideálně pohorky s podrážkou, která neklouže. A před cestou mrkněte na počasí. Mráz v kombinaci se skalami a žebříky není úplně sranda. Pokud se ale rozhodnete vyrazit v teplejším období, se začátkem výletu úplně nespěchejte. Pohlídejte si západ slunce, ať ve skalách nezatmíte, ale pokud se vyhnete dopolední špičce, v pozdějším odpoledni bude na cestičkách o poznání méně lidí.

Kde začít

Vyražte vlakem do Bad Schandau, z Prahy to trvá jen hodinku a půl a cestu si můžete zpříjemnit snídaní v jídelním voze. Jízdenku je lepší konzultovat na přepážce, pokud si lístky rozdělíte na českou a německou stranu, můžete značně ušetřit. Poptejte se taky na výhody spojů v rámci dopravní sítě Labe-Elbe. Po příjezdu do lázeňského městečka se nelekněte, vlakové nádraží je mimo centrum, ale stačí přejít most a za chvilku jste na místě. Alternativně si můžete za pár drobných zkrátit cestu přívozem. V centru města je bankomat; pokud u sebe nemáte mít Eura, doporučuju si tady vybrat.

Výtahem na pohodu

Už vás někdy na kopec vyvezl výtah? Pokud máte rádi pomalé starty a neholdujete výletům, které začínají prudkým stoupáním, v centru Bad Schandau je více než sto let starý výtah, který vás za pár drobných popoveze o 50 metrů výš. Nebojte se, na trase ještě něco nastoupáte, tak vás ušetřené výškové metry nemusí mrzet. Hned u výstupu z výtahu bydlí místní maskot, rys ostrovid, kterému místní říkají Pan Štětinka. Zamávajte mu a vydejte se směrem k Ostrau, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Přesně takovou, jakou znáte z Česka. Pak už se stačí jen kochat krásnými výhledy, úzkými cestičkami a pískovcovými skalami. Modrá značka vás pak povede celou cestu až na kopec Großer Winterberg. Tady končí vaše stoupání a budete klesat až do hraniční obce Schmilka. Ve vesnici si nenechte ujít dobroty z místní pekárny, kde nabízí sladké i slané koláče. V bývalém mlýně můžete ochutnat místní pivo, a pokud budete mít čas, využijte i možnost horké lázně ve venkovních sudech. Pokud spěcháte, poseďte alespoň chvilku u ohně a ohřejte se. Možná budete mít štěstí a objednávku zvládnete česky, tak jako se to poštěstilo i nám. Až se váš čas bude chýlit ke konci, nezapomeňte na to, že ve Schmilce je potřeba ještě přeplout řeku. Přívoz tady ale jezdí každou chvilku, takže na cestu k vlaku vám bohatě postačí 20 minut. Pak už stačí jen nastoupit do posledního vlaku, který odjíždí chvilku před pátou odpolední a vrátit se zpět domů. Výlet je na celý den, ale postačí vám pohodové tempo.

Mapa celé trasy je tady.

Tramvají k vodopádům

Příčí se vám do kopce vyjet výtahem? Zkuste tradičnější cestu, která začíná v Křinické tramvaji. Ta vás z centra města popoveze až k vodopádům (konečná stanice), kde se napojíte na hlavní turistickou cestu Malerweg (Malířská cesta), která vás dovede až k příjemnému pohostinství Am Kuhstall. Na místě je skutečně překrásná vyhlídka, super pivo a jídlo v bio kvalitě, tak se neváhejte zdržet… Tady se odpojíte z Malířské cesty a vaše kroky povedou směrem k vesnici Schmilka. Po cestě vás čeká několik úžasných vyhlídek, ale abyste se k nim dostali, budete muset sejít z vyznačené trasy. Stačí sledovat aplikaci mapy.cz a jít za každou označenou vyhlídkou. Nebudete litovat! Cesta vás opět dovede do Schmilky, kde se můžete občerstvit ve mlýně, nebo pokud vás láká dobrodružnější varianta, stavte se na pivo z lahve v kiosku u lesa u milého pána. V létě toto místo určitě neminete, na lavičce před rychlým občerstvením bude určitě pár štamgastů. Pak už opět stačí vyrazit přívozem na vlak a zpět do Česka. Pokud chcete srovnání, jak vypadá německá a česká pohraniční vesnice, můžete namísto k vlaku zamířit po cestě do Hřenska, je to opravdu jen kousek. Odsud pak stačí půlhodinka cesty autobusem do Děčína, kde se dá nasednout na vlak a pokračovat k domovu. Ale pozor, Hřensko nepatří mezi místa, které bych vyhledávala. Nicméně pro dokreslení českoněmeckého rozdílu je to docela slušná exkurze…

Pro mapu výletu klikejte sem.

TIP:

  • Pokud se vám nechce na německou stranu, ale rádi byste vyrazili do Českého Švýcarska, mám připravenou i českou variantu výletu, zimní i letní, kratší i delší. Takže kdyby se vám hodil i český tip, dejte mi vědět!

Privacy Preference Center