Málokdy se stane, že nám život přihraje možnost úplně se zastavit a věnovat svůj čas něčemu, na co v běžném provozu není prostor. Aktuální zákaz vycházení a dlouhé dny a večery doma v karanténě tak můžete věnovat mimo jiné tomu, abyste dohnali zásadní filmy posledních dekád. Vybral jsem pro vás pět filmových klasik od mých oblíbených tvůrců, které jsou tak akorát na hraně feel good odpočinkové zábavy a hlubší společenské reflexe. Nemusíte se tedy bát si je pustit i v dobách úzkosti a nejisté budoucnosti, kterou teď mnoho z nás zažívá. Možná jste je už někdy viděli, ale třeba poslouží jako rozcestník k dalším filmům daného režiséra.

Až vyjde měsíc (a další filmy Wese Andersona)

Akční romance pohledem dětských očí: návrat do mladých let, k táborákům, orientačním běhům, rozdělávání ohňů a prvním láskám. Filmy Wese Andersona jsou plné nostalgie, symetrických vycizelovaných záběrů a pojezdů kamer a především specifického zakonzervovaného ducha doby. Až vyjde měsíc mám hodně rád hlavně pro tu skvělou atmosféru dobrodružství na izolovaném ostrově a skvělému hereckému obsazení.

Od Wese Andersona rozhodně doporučuju nevynechat ani animovanou bajku na motivy knihy Roalda Dahla Fantastický pan Lišák, mockumentary blockbuster s nejlepším soundtrackem Život pod vodu nebo Taková zvláštní rodinka.

Cesta do fantazie (a další filmy Hajao Mijazakiho)

Hajao Mijazaki je jedinečný tvůrce, který je schopný mě přenést do svých fantaskních a dokonale uvěřitelných světů, kde se během chvilky cítím jako doma. Oscarová Cesta do fantazie byla pro mě před téměř 20 lety vstupní branou do bohatého světa filmů studia Ghibli. Je to film pro malé i velké, s dokonalým technickým i hudebním zpracováním a nekonečnou fantazií. Malá holčička Čihiro ve fantaskním městě ztratí své rodiče a musí se vypravit na spletitou cestu, aby zrušila zakletí a společně se vrátili do lidského světa.

Cesta do fantazie je ale jen začátek a z početné filmografie režiséra můžu doporučit další perly, jako např. ekologický thriller Naušika z Větrného údolí, cestu do středu dětské duše Můj soused Totoro, středověký fantasy epos Princezna Mononoke nebo italské letecké eskapády čuníka Porco Rosso. Většinu Mijazakiho filmů můžete nyní vidět na Netflixu.

Druhá strana naděje (a další filmy Akiho Kaurismäkiho)

Tenhle tichý finský sympaťák s velkým srdcem si mě získal ve filmovém klubu na ČT2, když jsem viděl jeho film Bohémský život. Rád bych vám ale doporučil jeho údajně poslední film Druhá strana naděje, kde mlčenlivý hrdina Wikström opustí svou živnost i svou ženu a otevře si restauraci, kde nabídne práci lidem v bezvýchodné situaci. Film plný lidskosti, laskavosti, přátelství a humoru.

V podobném duchu se nesou i Akiho starší filmy, ze kterých bych vypíchl imigrační doják Le Havre, Muže bez minulosti nebo Děvče ze sirkárny.

Paterson (a další filmy Jima Jarmushe)

Minimalistický klasik amerického nezávislého filmu diktuje svůj filmový nadstandard už čtvrtou dekádu. Svůj předposlední film Paterson věnoval mlčenlivému poetickému řidiči autobusu, který pokorně žije své životní rutiny a přijímá život takový, jaký je. Dokáže ovšem hledat hloubku a krásu i ve všedních detailech malého amerického města a v útržcích rozhovorů, které zaslechne v autobuse nebo v místním baru. Skvělý Adam Driver je tu naprosto k sežrání.

U Jima Jarmusche můžu taky doporučit úplně celou filmografii a chybu neuděláte u žádného filmu. Já miluju poetickou gangsterku Ghost Dog, černobílý western Mrtvý muž nebo sladkobolné drama Zlomené květiny.

Opilí láskou (a další filmy Paula Thomase Andersona)

Filmy PTA jsou dokonale vybroušené cinefilní diamanty. Nemůžu se rozhodnout, který mám nejraději, ale pro tento výběr jsem se rozhodl pro méně známou romantiku s Adamem Sandlerem a Emily Watson. Fantasticky zrežírovaný citlivý film vypráví příběh nesmělého starého mládence toužícího po lásce. Emocionální pecka, která mě povalila na záda.

Z dalších filmů PTA miluju cestu do temnoty lidské duše Až na krev, posttraumatickou studii Mistr anebo studii životních náhod Magnolia.

Nekteré vybrané filmy z toho článku a taky spoustu dalších najdete k dispozici za pár korun na české on-line filmotéce Aerovod.