Tentokrát vás vezmu na nejsevernější místo České republiky, do bodu, kde končí naše země a odkud je zároveň nejblíže k moři, k tomu Baltskému je odsud zhruba stejně daleko jako do Zlína. Osada Severní, kam vás zvu, je součástí obce Lobendava a leží ve Šluknovském výběžku. A Nordkapu, jak se nejsevernějšímu místu přezdívá, se dostanete pouze pěšky, proto jsem si pro vás připravila rovnou výletní trasu. 

Z osady Severní se vydejte po žluté, ta vás dovede až na hranice a podél hraničních kamenů pak dojdete až k obelisku. Tady si můžete odpočinout u sousedů v přístřešku a pak se napojit opět na žlutou. Ta vede až k hraničnímu přechodu a odsud se vydejte po zelené zpět do osady Severní. 

Okruh je dlouhý zhruba 7 kilometrů, ale vede překrásnou a hlavně liduprázdnou krajinou. Povede vás přes jehličnaté i bukové lesy, kolem luk a nekonečných pastvin. A hlavně malebným údolím Severního potoka. Doporučuju sem vyrazit ještě za barev podzimu a třeba se k vám, stejně jako k nám, přidá středoasijský pastevecký pes, který prý návštěvy běžně provází.