Tentokrát vás vezmu na jednodenní podzimní výlet do Českého středohoří, do oblasti, která vznikla sopečnou činností, místní kopce tak nabízí poměrně unikátní vyhlídku na vcelku zajímavý reliéf. V kraji toho ale můžete zažít mnohem víc. Já vám ukážu opuštěné sady plné místního ovoce nebo místní vinice. Kde začít? 

Vyražte do Třebenic, kdo obce, která je známým nalezištěm českého temně rudého granátu. A odsud se pak vydejte na vrch zvaný Boreč. Po cestě nahoru si nezapomeňte nachystat svoje plátěnky, cesta je totiž lemována sady, které jsou plné starých ovocných odrůd, nasbírat si můžete hrušky, jablka, vlašské ořechy, ale i lískové oříšky. 

A z naučné stezky Boreč se pak vydejte naučnou stezkou až na vrch Lovoš, odsud pak uvidíte spoustu dominant celého Českého Středohoří. Třeba nejvyšší horu Milešovku nebo zříceninu hradu Hazmburk nebo dokonce slavnou horu Říp. Až se pokocháte, tak sestupte do romantického Opárenského údolí, to vás dovede až do vinařské obce Malé Žernoseky. No a tady okoštujte místní odrůdy bílého vína, třeba ve vinařství Sv. Tomáše. 

A odsud pak pokračujte naučnou stezkou Brána Čech až do Litochovic nad Labem. Odkud se můžete pohodlně vydat domů. Do Prahy vám cesta zabere jen něco málo přes hodinku. A zaručuju vám, že budete odjíždět ošlehaní větrem a s plnou taškou dobrot z místních vinic.