Podzimní nepohoda? Ani náhodou! Tohle je deset činností, se kterými přečkáte každé počasí. I když je pošmourno, tak můžete čas využít smysluplně. Chce to jen vyměnit letní výlety od nevidim do nevidim za čas, který strávíte více se svou rodinou, s těmi nejbližšími a hlavně sami se sebou. Právě k tomuhle je totiž podzim ideální. A jak neprosedět každý víkend u počítače? Tohle je deset činností, které vám rozzáří každý deštivý den.

1. Užijte si dýně na dýňové farmě

Málokterá zelenina patří k podzimu víc než dýně. Vy si pro tu svoji zajeďte třeba na dýňovou farmu Bykoš, která se nachází jen kousek od Prahy a kousek od Koněpruských jeskyní. Po dýňovém koláči a svařeném vínu tak můžete vyrazit ještě na hezkou procházku do přírody. Co si přát víc?

2. Vyrobte podzimní věnec

Vyměňte řezané květiny dovážené z Afriky nebo Jižní Ameriky za vlastnoručně vyrobený věnec z přírodnin, které potkáte na procházce. Do věnce na stěnu nemusíte investovat ani korunu, stačí vám šikovné ruce a vycházka za krásami přírody. Zapojte buxus, šípky, len, vřes, cokoli, co vás napadne, nebo co vám cestou cvrnkne do nosu. Návod na výrobu věnce najdete ve starším článku.

3. Upečte jablečný koláč

Jablko je nejen symbolem podzimní rovnodennosti, ale taky zdrojem spousty energie a zdraví prospěšných látek. Tak si od teď až Vánoc dejte každý den alespoň jedno. Anebo ještě lépe, upečte si podzimní jablečný koláč! Nic vám během upršeného víkendu nezvedne náladu víc, než vůně jablek, másla a skořice. Mohla bych vám sem dát svoje oblíbené recepty, ale víte co? Zavolejte babičce, mámě, tetě a poproste je, ať se s vámi podělí o recept na svůj oblíbený jablečný dezert. Mně babička darovala recept na hraběnčiny řezy, chvilku se mi do tohodle retro receptu nechtělo, ale babička měla pravdu… Už dlouho jsem neměla nic lepšího!

4. Naučte se plést/vyšívat/vyrábět keramiku

Je to stejný problém jako u svíček – většina čepic a šál se už dávno nevyrábí z vlny, proto kupte přírodní příze a jehlice a vrhněte se do vlastní výroby. Čím dříve začnete, tím větší máte šanci, že vás nepřekvapí zima. Nevíte, jak na to? Zkoukněte online kurzy nebo zkuste pravidelné pletací dýchánky v centru Elpida. Vyšívat jsem se učila tady a na keramiku chodím sem.

5. Vyrazte na vinné slavnosti

Celý podzim můžete koštovat víno napříč všemi vinnými oblastmi, tak si letos nenechte ujít ochutnávku toho Svatomartinského, putování za mladým vínem nebo nějaké vinobraní. Mě baví Pálava a Modré hory, pokud pojedete do Bořetic, nezapomeňte se stavit také v Café Dvorek.

6. Vyrobte si svíčky

Parafín je látka, která pochází z petrochemického průmyslu, takže běžné svíčky nejsou ekologické ani zdraví prospěšné. Ty z přírodních vosků jsou ale o poznání dražší… Řešení? Vyrobte si vlastní svíčky! Je to jednoduchá zábava na odpoledne, svíčky navíc budou vypadat přesně tak, jak si přejete. Ať už máte raději hromadu malinkých kalíšků, nebo jeden obrovský svícen, stačí chvilku sbírat zavařovací sklenice, koupit knoty (ty, které nejsou napuštěny boraxem), plíšky (obojí kupuju podle požadované velikosti na eshopu Ekokoza) a přírodní vosk. Já objednávám velké balení sójového na Ekokoze. Během jednoho odpoledne pak celý vypotřebuju a vyrobím svíčky na celou zimu. Návodů najdete spoustu, já pracuju s tímto.

7. Naložte zelí

Milujete kimchi? A co zkusit tradičnější fermentaci zelí, řepy, mrkve, nebo květáku? Zeleninu můžete nakládat zvlášť, nebo libovolně kombinovat. Já se držím postupu Markéty z Kitchenette. Rozhodně zkuste naložit červenou řepu, ta je moje nejmilejší. Spoustu dalších rad pak najdete v knížce Síla přírodní fermentace. Nebo zavolejte dědovi, ten už bude vědět, jak na to.

8. Uspořádejte přástky

Dříve se ženy od podzimu až do jara po večerech scházely a společně klábosily a přadly len. Dnes už není potřeba sedět v jediné vytopené místnosti a asi nikdo z nás už doma nemá kolovrat. Proč bychom se ale nemohly potkávat, užít si plynoucí čas, povídat si, pojídat dobroty a třeba i něco společně vyrábět? Já minimálně jednou za rok pozvu kamarádky, svařím víno, připravím drobné občerstvení a pak už si povídáme o životě a děláme marmeládu, makové mléko, pečeme cukroví nebo vyrábíme krémy. Když je nás víc, jde všechno lépe od ruky a nakonec nás překvapí, kolik jsme toho během odpoledne stihly. A nebojte se pozvat skupinku, která se vzájemně nezná, společné pečení je ideální k seznamování! Další lidové zvyky a tradice hledejte v knížce Hody půsty masopusty.

9. Pozvěte kamarády na opíkačku

Nevzdávejte se vaření venku. Gril už jste nejspíš zazimovali, ale s podzimem přichází čas ohně, tak si ho nezapomeňte užít. Stačí teplá vrstva navíc, boty s kožíškem a čepice, pak by vám z dlouhého vysedávání u ohně neměla hrozit žádná podzimní chřipka. Je na vás, jestli si opečete buřty, brambory v popelu, připravíte kotlíkový guláš, vyudíte sýr nebo se pustíte do složitějších příprav (zkoušeli jste např. Setonův hrnec?). Hlavně nezapomeňte pozvat ty správné kamarády. Buďte spolu venku, co to jde!

10. Koukejte na filmy ve svém obýváku

Znáte dny, kdy se vám nechce vůbec nikam? Zakutejte se pod deku a koukejte na filmy! Pokud zrovna nevíte na co, zkuste Aerovod, online videotéku, která vám servíruje jen filmy, které stojí za to. Moje oblíbené filmy, které by vám neměli uniknout, jsou např. Studená válka, Divoké historky nebo Zelená kniha? Jestli ne, tak šup tam!

Privacy Preference Center