Podzim je pro mě obdobím hojnosti, miluju halu s číslem 22 v Holešovické tržnici, protože tam vždycky koupím to nejsladší sezónní ovoce přímo od pěstitelů. Švestky, hrušky a jablka jsou teď v nejlepší kondici, tak vyražte na lov a k upršenému počasí si upečte koláč. Moje nejoblíbenější sladkosti jsou přímo tady.

Drobenkový švestkový koláč podle Bjukitchen je rozhodně můj největší favorit. Za poslední rok jsem ho pekla minimálně desetkrát a pořád jsem se ho nenabažila. Je hrozně jednoduchý, baví mě těsto, které se do formy jenom natlačí prstama, takže není třeba se nervovat s válečkem a z šišky tvarovat kruh, navíc voní vanilkou a vydrží dlouho vláčný.

Tady je recept a moje rada zní: Nebojte se přidat víc švestek a namísto bílého cukru použijte ten třtinový, koláč je pak krásně zlatý. Do drobenky navíc přidávám skořici, zkuste to taky.

Variací na jablečný koláč najdete několik, baví mě štrůdly, obrácené koláče i zdravé varianty s celozrnnou moukou, nejraději mám ale kombinaci jablek, meruňkové marmelády a kardamomu. Takže pokud jste si v létě stihli udělat dobrou marmeládu a nevíte co se zásobami, upečte právě tenhle koláč.

Recept je tady a doporučuju nešetřit mandličkama.

Za posledních 14 dnů jsem upekla celkem pět petrželových chlebíčků podle Kitchenette, dokonce obstál i na rodinné oslavě, ale hodí se klidně i na snídani nebo svačinu a můžete experimentovat i s tvarem. Svědčí mu jak klasická koláčová forma, tak forma na bábovku nebo na chlebíček a pokaždé pak vypadá trochu jinak. Vyhrát si můžete taky se zdobením, nejčastěji používám opražené dýňové semínka, ale dají se použít taky jádra vlašských ořechů nebo mandle. A ano, opravdu se tam strouhá petržel (a je to boží nápad, věřte mi)!A protože je recept jenom v tištěné kuchařce, přidávám ho sem:

150g celozrnné pšeničné mouky
100g vlašských ořechů
150g třtinového cukru
jeden zralý rozmačkaný banán
150ml oleje
1 vejce
2 lžičky sody
1 lžička prášku do pečiva
1 lžička mleté skořice
1 lžička mletého zázvoru
120g nastrouhané kořenové petržele

Rozpalte troubu na 180 stupňů a formu vytřete máslem a vysypte moukou (nebo kokosem). Vyšlehejte olej, cukr a vejce, poté přidejte rozmačkaný banán. Zvlášť smíchejte všechny suché suroviny a postupně přidávejte ke směsi. Nakonec přidejte petržel a ořechy. Těsto vlijte do formy a pečte 45 až 50 minut. Po vychladnutí potřete krémem, který vyrobíte z:

80g změklého másla, 75g třtinového cukru, 1 lžíce vanilkového cukru, 130g krémového sýra (já dávám nejčastěji ricottu, čerstvou kupuju v La Formaggerii)

Do krému přidávám ještě skořici a když uberete cukru, nic se nestane. Začněte na 50 gramech a pokud vám bude připadat méně sladký, přidejte. Kitchenette pak ještě radí polívat javorovým sirupem, na mě je ale příliš sladký, tak ho úplně vynechávám.

Vůně čerstvě upečeného koláče, horká káva, teplé ponožky a mlha za oknem jsou moje nemilejší podzimní radosti a hygge. Komu se nechce péct, staví se poslední listopadovou neděli do kina na Filmbrunch, pro Bio Oko budeme zase připravovat dobroty k dopoledním filmům. Těšíme se!