Nejsem ranní ptáče, a i když jsem si osm let chystala budík na 5:45, nikdy jsem si na brzké vstávání nezvykla. Rána ale miluju, proto už to bude nějaký ten pátek, co jsem prakticky přestala chodit na večírky, které se táhnou až do rozbřesku, protože se nechci okrást o ten pocit, kdy ještě všichni kolem spí, venku je ticho a já už vstávám z postele. Ne proto, že musím, ale proto, že chci.

Je to zhruba dva roky, co jsem si uvědomila, že se ráno dají dělat lepší věci, než posouvat budík o dalších pět minut. Pomohl mi v tom test Národního ústavu duševního zdraví, kde jsem se dozvěděla, že jsem nevyhraněný chronotyp, takže ani sova, ani skřivan. Výsledek je to relativně dobrý, ale když jsem si přečetla, že moje pracovní morálka a svědomitost nejsou mojí silnou stránkou, rozhodla jsem se s tím něco dělat. Začala jsem chodit do postele ještě před půlnocí a budík jsem si nařizovala čím dál častěji na dřívější hodinu. A když jsem se k testu vrátila o půl roku později, ani mě nepřekvapilo, že jsem se dostala k výsledku “převážně ranní typ”. Důležitá pro mě byla motivace, abych věděla, proč chci vstávat dřív.

zívání, kočka, únava, vstávání, ráno

Tady je pět tipů, které na mě zaručeně fungují a držím se jich dodnes. Toho posledního úplně nejčastěji a nejraději 🙂

Ranní cvičení/protahování

Nemusíte začínat s angličákama, nepotřebujete ani činky. Mně osobně pomáhá už to, že jsem si pořídila karimatku na cvičení jógy, vždycky, když kolem ní projdu, připomíná mi, že bych se měla protáhnout. Každý pátek, kdy pracuju z domu, si jogamatku nachystám hned vedle pracovního stolu a snažím se cvičit několikrát za den. Zbytek týdne se každé ráno alespoň protáhnu. Zabere mi to 10 minut, je to opravdu jen chvilku, ale udělá mi radost.
jóga, cvičení, kočka, pokojovky, monstera, ráno, vstávání, protahování

Čtení

Když se mi extra nechce vylézat z postele, otevřu si knížku a přečtu alespoň deset stránek. Trošku tím ošidím sama sebe, jsem ještě v posteli a odpočívám, ale nevyčítám si, že jsem nevstala, protože přece jen dělám něco pro sebe. Potřebuju k tomu jen čtení připravené na nočním stolku a lampičku po ruce.
elena ferrante, kniha, káva, sukulent, odpočinek, vstávání, ráno, únava, číst

Horký nápoj

Jsem zvyklá si ke snídani vařit čaj a dokonce jsem tak líná na přípravu, že jsem si speciálně na ráno koupila sáčkové čaje, ať nemusím hledat sítko a odměřovat bylinky. Pokaždé mám ale chuť na překapávanou kávu, na kakao, nebo čerstvý zázvor s medem. Proto jsem si začala plánovat i pití, kterým začnu den a jednou za čas vstanu dřív prostě proto, abych si uvařila mexické kakao. Přidávám do něj trochu vanilky, skořice, cayennského pepře a posypu ho vločkama z pálivých papriček. Nic jiného mě v téhle zimě líp nezahřeje.
kakao, ponožky, svetr, hygge, čili, mexiko, ráno, vstávání, horký nápoj, doma, odpočinek, únava

Hudba

Od té doby, co si přes bluetooth můžu pustit hudbu z mobilu v receiveru, jsou moje rána zase o kus příjemnější. Písničku si pustím ještě v posteli, takže vstávám do pokoje, kde už hraje hudba. O tom, co si pustím, většinou přemýšlím už večer předem a usínám s tím, že se těším na konkrétní písničku. Zní to jako blbost, ale na mě funguje.

Super snídaně

Můj nejmilejší důvod, proč vstávat o kus dřív. Jakmile začne slunce vycházet po šesté, klidně ráno peču i koláče nebo zadělávám kynuté těsto na loupáky, ale teď v zimě se spokojím i s vajíčkama nebo horkou kaší a pečeným ovocem. Miluju dlouhé snídaně, takže ať nás ráno čeká cokoli, vždycky posnídáme spolu a bavíme se o tom, co nás ten den čeká.
super potraviny, vločky, maliny, kaše, ráno, snídaně, pyžamo, vstávání, únava, odpočinek
V momentě, kdy odcházím do práce, už mám pocit, že jsem toho stihla hrozně moc a ať se ten den děje cokoli, tak už vím, že si ho nenechám zkazit. Byla by to škoda, když už jsem jednou tak dobře začala…

PS: Únor je pro mě měsíc bez sociálních sítí v posteli. Mám zakázáno scrollovat ráno i večer a sama se divím, kolik času navíc jsem díky tomuhle triku získala. Dneska je to přesně 11 dní a pomalu už se mi po ranním Instagramu přestává stýskat.
vstávání, skřivan, sova, ráno, únava, odpočinek, postel, kočky, ložnice

Privacy Preference Center