V loňském roce jsem na poslední chvíli přidala článek o tipech na dárky, které pořídíte i 23. prosince. A přesto, že to letos stíhám o kousek dřív, koncept zůstává stejný. Zážitky totiž seženete kdykoli a kdekoli, nemusíte na ně stát frontu, nemusíte dokonce chodit ani na poštu. Stačí pár kliknutí a trocha představivosti.

Ty nejlepší dárky totiž nejsou ani v krabici, ani v papíru, ale jednoduše v obálce (a nejsou to peníze). U nás se od Ježíška dostávají lístečky se zážitkama. Lístky na koncert, rezervace v restauraci, vstupenky do muzea, permanentky do sauny, ale úplně nejraději daruju (a dostávám) kompletně promyšlené výlety. Pokud chcete zážitek v přírodě darovat i vy, ale nevíte, kam vyrazit, sepsala jsem pro vás seznam deseti míst, se kterýma rozhodně nešlápnete vedle.

Český ráj: Farma Košík

Stylová farma s úžasnou kuchyní. Pokud potřebujete odpočinek, tak tohle je to pravé místo. Ráno vás probudí husí kejhání, k snídani dostanete ten nejčerstvější sýr a volné chvilky můžete trávit ve výběhu prasátek. Nezapomeňte si do baťůžku přibalit plátěnku navíc a až pojedete domů, kupte si domácí nepasterované mléko, nebudete litovat.

Krkonošské podhůří: Sruby Podspálov

Spoustu z vás hledá chatičku v lese, kde by se dalo vařit, v klidu číst a zažít úplné ticho. Tohle místo je pak úplně ideální. Zarezervujte si srub přímo v lese, slibuju, že vám tady nic chybět nebude. Ale jen pokud potřebujete signál ani internet, ty na místě nenajdete. Čeká vás vlastní ohniště s připraveným dřevem, šumění řeky a v noci černočerná tma. A tip pro odvážné: Na protějším břehu řeky se nachází jedna z mála českých Via ferrat – Vodní brána Semily. Takže sportovci, nezapomeňte přibalit ferratový set.

Bílé Karpaty: Žítková

Tohle je tip, který jsem si chtěla nechat sama pro sebe, ale já už mám na příští rok termín zamluvený, tak tuhle krásu můžu klidně šířit dál. Ano, Bílé Karpaty jsou z ruky, blbě se tam dostává, nenajdete tam žádné významné vrcholy a spoustu horalů tohle místo úplně přehlíží. Vy to nedělejte. Vyražte sem ideálně v květnu, jen v tomhle měsíci tady totiž kvetou orchideje. Pokud vás zajímá lidová architektura, folklor a vůbec harmonické soužití člověka s přírodou, tohle pro vás bude to pravé místo. A tip na čtení: Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové.

Jizerské hory: Statek U Rajtrů

Jsou chvíle, kdy musím okamžitě vypadnout z města. A když je to hodně naléhavé, vyrážíme právě do Jizerek. Z Prahy jsme tady jen za malou chvilku a je to tady kouzelné i za nevlídného počasí. Pokud nehledáte nic náročného, jen malé výlety, přívětivou přírodu a dobré jídlo, vyražte do Bedřichova, kde se o vás postará sportovní fotografka Bára. Na jídlo si zajděte na nedalekou Prezidentskou chatu a na pivo do místní hospody, kde čepují pokaždé jiný pivní speciál.

Krkonoše: Dvořákova bouda

Tuhle chatu jsme objevili úplnou náhodou při našem putování po severu republiky. Když jsme se zde ocitli na našem vícedenním treku, blížil se skoro konec našeho výletu a v nohách už jsme měli pár set kilometrů, takže nám tohle místo přišlo jako úplné zjevení. Místo s neskutečným výhledem na pastviny, krávy, ovce, skvělé jídlo, výborné pivo, milá obsluha. Věděli jsme, že se musíme vrátit. Od té doby sem jezdíme často a víte co? Je to tady pořád stejně boží, i bez těch uťapaných kilometrů.

Vysočina: Včelíny Želiv

Možná už jste zažili kdeco, ale rozhodně jste ještě nespali v bývalém včelíně. Pokud to chcete zkusit a nehledáte nic víc než přírodu, samotu a jste minimalisti, vydejte se právě sem. Dobrůtky, víno a spoustu knížek s sebou. Tohle místo doporučuju prozkoumat v houbové sezóně a lesní úlovky zpracovat rovnou na místě.

Jeseníky: Chata Švýcárna

Uznávám, tohle není romantické místo, ale pokud milujete hory se vším všudy a baví vás klasické horské chaty, tohle je zastávka, kterou nesmíte vynechat. Konec světa, na čepu místní Šerák, protivná obsluha, borůvkové knedlíky, pokoje, které toho hodně pamatují, studená voda v umývárce, ale stejně je to moje nemilejší místo na světě. Lepší atmosféru jinde nezažijete.

Kokořínsko: Hommutův statek

Na výlet na Kokořínsko mě Kuba pozval ještě pár týdnů před tím, než jsme spolu začali oficiálně chodit, takže na Cinibulkovu naučnou stezku, žlutou limonádu a na skvostné art deco koupaliště ve Mšeně vzpomínám s láskou dodnes. Tenkrát jsme nocovali pod širým nebem, vy nemusíte. Doporučuju tenhle klidný statek, kde se skvěle vyspíte i najíte. Po cestě se nezapomeňte zastavit ještě v restauraci u Pokliček a v hospodě u Grobiána.

Pálava: Jáňův dvůr

Ať budete na Pálavě kdekoli, věřím, že vás místní příroda a víno okouzlí natolik, že se vám bude líbit i v autokempu u Nových mlýnů (potvrzuju), ale pokud hledáte kouzelné místo v klidném prostředí, máte rádi zvířátka a dobré víno, pak vyražte na ekofarmu do Nového Přerova. Rezervujte zavčasu, v sezóně už se sem dostanete jen velmi těžko.

Šumava: Šumavská maringotka

Láká vás Šumava, ale chcete se vyhnout turistům? Zkuste pastýřskou maringotku na polosamotě jen kousek od Boubínského pralesa, kde si můžete užít saunu, vířivku, gril, místní dobroty a totální klid. Opět doporučuju rezervovat s velkým předstihem. A na jeden den to ani nezkoušejte, ani po víkendu se vám nebude chtít vracet do civilizace.

Nenašli jste, co jste hledali?